Barack Obama amerikai elnök, aki négynapos európai körútja keretében a lengyel fővárosban tartózkodik, azt tervezi, hogy az elkövetkező napokban beszél Szíszivel. A Fehér Ház nyilatkozata szerint örvendetes, hogy elnökként együtt dolgozhatnak a volt hadseregparancsnokkal, bár aggasztó az a “korlátozó politikai környezet”, amelyben megválasztották. Szíszi a múlt héten a leadott szavazatok 97 százalékának megszerzésével lett a közel-keleti ország államfője.
A nyilatkozat megismételte azokat az amerikai aggodalmakat, amelyek a gyülekezés és a véleménynyilvánítás szabadságának egyiptomi korlátaival kapcsolatosak. Sürgette egyben, hogy a kairói kormány biztosítsa ezeknek a jogoknak a gyakorlását minden egyiptomi számára. Az Egyesült Államok ugyanakkor örömmel fogadta azt, hogy az elnökválasztás menetében részt vehettek nemzetközi ellenőrök.
A választást olyan körülmények között tartották meg, amikor folyik a hatóságok leszámolása a hatalomból tavaly júliusban eltávolított Mohamed Murszi, az első szabadon megválasztott egyiptomi elnök támogatóival, betiltották iszlamista szervezetét, a Muzulmán Testvériséget, s a hatalomváltás okozta összecsapásokban százak haltak meg, ezreket vettek őrizetbe. Az Egyesült Államok, amely évtizedeken át szoros szövetségesének tekintette Egyiptomot a Közel-Keleten, Murszi elmozdítását követően felfüggesztette az észak-afrikai országnak nyújtott támogatásai egy részét.