Előírásszerűen zajlottak az egyiptomi választások

Az előírásoknak megfelelő volt az egyiptomi elnökválasztás lebonyolítása – jelentette ki Mario David, a voksolást megfigyelő európai uniós misszió vezetője csütörtöki kairói sajtótájékoztatóján. Ugyanakkor bírálatokat is megfogalmazott.

“Az elnökválasztás lebonyolítása az előírásoknak megfelelően történt, ám olyan környezetben, amely nélkülöz bizonyos alkotmányos alapelveket” – ismertette David a küldöttség előzetes közleményét a szerdán zárult voksolással kapcsolatban.

Az uniós misszió 150 megfigyelőből állt, akik az ország huszonhét tartományából huszonhatban állomásoztak. A megfigyelők szerint a választási folyamat “békés és nyugodt hangulatú volt, a szavazás, a voksok számlálása és nyilvántartásba vétele szervezetten folyt”.

David megjegyezte, hogy az államfőválasztás váratlan, kedd este bejelentett egynapos meghosszabbítása a küldöttség szerint “felesleges bizonytalanságot okozott a választási folyamatban”, de nem jelentett lényeges változást a szavazás kimenetelében. Azt is hangsúlyozta, hogy a “gyülekezési jog és a véleménynyilvánítás szabadsága aggodalomra okot adó területek”.

A mostani szavazás az iszlamista rezsim tavaly július 3-i megbuktatását követően bejelentett útiterv második mérföldkövét alkotja, az új alkotmányt hitelesítő, januári népszavazás után.

David rámutatott, hogy viszonylag korlátozott a kormányvonaltól eltérő véleményt képviselők, és a civil szervezetek mozgástere, amelyek gyakran vannak zaklatásnak kitéve. A különböző csoportok tiltakozóakcióival szembeni rendőri fellépés nem ritkán indokolatlan mértékű erőszakkal történik.

Az európai misszió vezetője határozottan elítélte a két, nemzetközi szinten nagy port kavart tömeges halálos ítéletet, amelyeket egy felső-egyiptomi bíróság a múlt hónapban hozott mintegy ezerkétszáz emberrel szemben. David hangsúlyozta, az ítéletek kérdéseket vetnek fel az országban folyó bírósági tárgyalások igazságosságával kapcsolatban.

A kormányközeli al-Wafd napilap újságírójának kérdésére, hogy milyen minőségében nyilatkozik az említett bírói döntésekről, David kijelentette, hogy ilyen szégyenletes ítéletekkel szemben akkor is állást foglalna, ha csupán egy labdarúgó mérkőzés közvetítésére érkezett volna az országba.

A finanszírozással kapcsolatos szabályok David szerint hiányosak voltak, s nyilvánvaló volt, hogy kívülállók is hozzájárultak a kampányhoz, az elnökválasztási bizottság által húzott határokon túlmenően. Az európai küldöttség vezetője megjegyezte, hogy ezt Szíszi plakátkampányának domináns jelenléte is mutatta.

“A közmédia nagyjából egyenlő teret biztosított mindkét kampánystábnak – mondta David, – ugyanakkor Szíszi a kereskedelmi tévécsatornákban körülbelül kétszer annyiszor volt jelen, mint ellenfele.” David szerint az érvényben lévő jogszabályok ugyan megfelelő alapot nyújtottak az elnökválasztás lebonyolításához, azonban nem teljesen egyeznek a nemzetközi normákkal, amelyek egy demokratikus voksoláshoz szükségesek.

Ez az első alkalom, hogy európai megfigyelők is ügyelnek egy egyiptomi választás jogszerű lebonyolítására. Az EU-s misszió első, mintegy negyven fős csoportja április második felében érkezett az arab világ legnépesebb országába. A misszió kezdeti nehézségekkel indult, átmenetileg úgy tűnt, hogy az EU lemondja részvételét a választások megfigyelésében. Egy tíz nappal a voksolás május 26-i kezdete előtt kiadott közleményben a küldöttség közigazgatási nehézségekre hivatkozva visszalépett a feladattól.

A közlemény szerint az egyiptomi hatóságok nem tudták biztosítani, hogy a megfigyelők biztonságos munkájához nélkülözhetetlen telekommunikációs eszközök és egészségügyi felszerelések eljussanak a megfigyelőcsoportokhoz. Mint utólag kiderült, a felszerelést a vámhatóságok két hétig nem engedték ki a kairói repülőtérről. Végül a belügyminisztérium közbenjárásával megoldódott a probléma, de a misszió több mint háromhetes késéssel kezdte meg munkáját.

A sajtótájékoztató végén Mario David megköszönte az egyiptomiak vendégszeretetét, s kiemelte, hogy a szavazóhelyiségeken belül a légkör mindvégig békés volt, és a szavazatok leadása körül nem észleltek súlyos rendellenességeket.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez