Az első, Kafr es-Sejk tartományban tartott tárgyaláson az iszlamista szervezetet 126 állítólagos támogatóját ítélték 10-10 év börtönbüntetésre. A vád szerint az elítéltek a Nílus-deltában található körzetben tavaly augusztusban kirobbant zavargások alatt megtámadtak több rendőrőrsöt, és erőszakcselekményekre bujtogatták az átmeneti kormány és a hadsereg ellen tüntető tömegeket – jelentette a Nile TV nevű közszolgálati televíziócsatorna.
Az észak-afrikai országon heves erőszakhullám söpört végig, miután a biztonsági erők tavaly augusztus 14-én a fővárosban feloszlatták az iszlamista Mohamed Murszi exelnök megbuktatása ellen demonstrálók két táborát. A katonai akció során több száz, egyes források szerint közel ezer ember vesztette életét.
Az országszerte utcára vonuló felbőszült tömegek elsősorban az általuk államcsínynek nevezett tavaly július 3-ai hatalomváltást végrehajtó biztonsági erők épületeit vették célba, de rátámadtak a keresztény kisebbség számos tagjára és intézményére is.
A vasárnapi tárgyaláson Haszan Faríd bíró az elítélteket azzal is vádolta, hogy a Mohamed Murszi mögött álló, és múlt decemberben hivatalosan is terrorcsoporttá nyilvánított Muzulmán Testvériség tagjai.
Az ítélethirdetést a vádlottak “le a katonai hatalommal” kiáltásai kísérték, utalva ezzel arra, hogy a jelenlegi átmeneti kormány az iszlamista rezsim megbuktatásával, a hadsereg segítségével került hatalomra. A közelgő elnökválasztást nagy valószínűséggel a fegyveres erők nemrég leköszönt főparancsnoka, Abdel-Fattáh esz-Szíszi fogja megnyerni.
Ugyancsak vasárnap egy kairói törvényszék 15-15 év szabadságvesztésre ítélt 37 embert, akiket azzal vádolnak, hogy fel akarták robbantani a főváros egyik metróállomását. Egy kiskorú is a vádlottak padján ült, ő három év börtönbüntetést kapott. A bírói határozat az alpereseket ezen kívül fejenként 20 ezer egyiptomi font (közel 630 ezer forintot) pénzbírság megfizetésére kötelezi.
Az észak-afrikai országban több tömeges ítélet született a tavaly nyári zavargásokkal kapcsolatban. Áprilisban világszerte nagy felháborodást váltott ki egy felső-egyiptomi bíró, aki két villámperben majdnem 1200 emberre mondta ki a halálbüntetést.