360 év büntetés az ellenzéki tüntetők elleni egyiptomi perben

Az ötvenhárom halálos áldozattal járó tavaly októberi egyiptomi tüntetésben vállalt szerepéért százhúsz embert ítéltek el, három-három évre.

Egyenként három év szabadságvesztésre ítélte egy egyiptomi bíróság szerdán a Muzulmán Testvériség iszlamista szervezet százhúsz támogatóját, akik a vád szerint egy tavalyi tüntetésen erőszakcselekményeket követtek el – jelentették igazságügyi források.

A szóban forgó tüntetésen – amelyet 2013. október 6-án, az 1973-as arab-izraeli háború negyvenedik évfordulója alkalmából tartottak – ötvenhárom ember vesztette életét.

Az elítéltekkel szemben emelt vádak között az erőszakcselekmény elkövetése mellett szerepelt engedély nélküli gyülekezés és rendbontás is.

Hat embert felmentettek a vádak alól.

Az egyiptomi hadsereg tavaly nyáron megbuktatta az iszlamista Mohamed Murszi elnököt, s ezt követően a biztonsági erők széleskörű hadjáratot indítottak a volt államfő és a mögötte álló Muzulmán Testvériség támogatói ellen. A rendszeres összecsapásokban több mint ezer ember vesztette életét, s a rendvédelmi erők mintegy 15 ezer ellenzékit vetettek börtönbe.

Az iszlamisták ellen hozott legújabb, keddi rendelet értelmében a – korábban már terrorcsoporttá nyilvánított – Muzulmán Testvériség tagjai nem indulhatnak a május végén tartandó elnökválasztáson.

Egy másik egyiptomi törvényszék szerdán hét év börtönbüntetésre ítélt egy szalafista hitszónokot, amiért hamis adatokkal indult a 2012-es elnökválasztáson. Az észak-afrikai ország törvényei előírják, hogy az elnökjelölt és annak szülei kizárólag egyiptomi állampolgársággal rendelkezhetnek. Házem Száleh Abu Iszmáíl – a jogászból lett közkedvelt televíziós hitszónok – a jelölési ívekre azt írta, hogy szülei csak egyiptomi állampolgárok, pedig anyjának amerikai útlevele is van.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez