Kenya 2011 óta harcol a radikális iszlamista al Shabab lázadó szervezet ellen, amelynek emberei a kenyai katonai intervenció óta több tucat véres merényletet is végrehajtottak már az országban. Ezek közül az egyik legsúlyosabb a 2013. szeptember 21-én végrehajtott nairobi Westgate bevásárlóközpont elleni támadás volt, ahol a terroristák 67 embert mészároltak le, köztük turistákat is. Kenyában azóta több régióban és városban fokozott biztonsági intézkedések vannak érvényben és több robbantásos merényletet is sikerült meghiúsítaniuk, de a továbbra is rossz biztonsági helyzet miatt a turisták inkább elkerülik az országot.
A kenyai vezetés jelenleg azon fáradozik, hogy talpra állítsa az ország idegenforgalmi szektorát, amely több mint 150 ezer embernek ad munkát, emellett a GDP legalább 10%-át adja. Uhuru Kenyatta kenyai elnök nemrég elmondta, hogy kormánya felelősséget vállal a turizmus iránt és mindent megtesznek annak érdekében, hogy felszámolják a terrorizmust az országban. Az elnök ennek érdekében találkozott a Kenyában élő szomáliai közösségek vezetőivel, hogy segítségüket kérje a terroristák elfogásához. Kenyában ugyanis rengeteg szomáliai menekült él, akik a polgárháború miatt hagyták el hazájuk. A kenyai hatóságok jelezték, hogy a menekültek közül sokan al Shabab szimpatizánsok, akik előkészítik és végrehajtják a támadásokat. Őket viszont csak is a szomáliai közösség segítségével lehet levadászni.
A kenyai kormány pár napja elrendelte az országban illegálisan tartózkodó szomáliai menekültek összegyűjtését és táborokba zárását. Komoly problémát jelent viszont, hogy a különböző belbiztonsági szervezeteken belül nagy a korrupció. Több olyan jelentés is napvilágot látott, miszerint a rendőrök több terrorista gyanús személyt hagytak elfutni, mert lefizették a rendőröket. A kenyai elnök jelezte, hogy mindezt elfogadhatatlannak és súlyos bűnnek tartja, ezért a rendőrségen belül is átvilágítást fognak tartani.