A demonstráción a kairói al-Azhar egyetem nagyjából ötszáz hallgatója vett részt, az egyetem a muzulmán világ szunnita ágának legtekintélyesebb vallási intézménye. A Reuters hírügynökség helyszínen lévő tudósítója arról számolt be, hogy érezte a biztonsági erők által a tömeg oszlatására bevetett könnygázt, valamint látta, amint az egyetemisták kövekkel dobálták meg a kivezényelt készenléti rendőröket.
Az al-Azhar ugyanabban a külvárosi negyedben található Kairóban, mint a Rábia al-Adavíja mecset, amely korábban az iszlamista táborozók egyik bázisa volt. A fiatalok Murszi és a Muzulmán Testvériség nevű iszlamista mozgalom mellett demonstráltak. Az egyetemi épületek falára rajzolt falfeliratok árulónak és gyilkosnak nevezik az iszlamista elnököt elmozdító hadsereg főparancsnokát, Abdel-Fattah asz-Szíszit. Az egyiptomi hadsereg továbbra is kitart amellett, hogy nem katonai puccs történt, hanem csak engedtek a tüntető tömegek akaratának és távozásra kényszerítették az egykori elnököt.
A Muzulmán Testvériség azon véleményének adott hangot, hogy a válságot csak Murszi hatalomba való visszahelyezésével lehet békésen rendezni. Murszit a hadsereg július 3-án távolította el, miután a Mubarak elleni tüntetések során híressé vált Tahrír-téren ezúttal a tavaly demokratikusan megválasztott, de azóta bírálói szerint egy iszlamista kisebbség érdekeit képviselő elnök megdöntése érdekében gyűltek össze tízezrek.
A “puccsot” követően a Muzulmán Testvériség szimpatizánsai kezdtek utcai demonstrációkba. A rendőrség augusztusban ürítette ki azt a két kairói teret, ahol az iszlamista tüntetők tábort vertek, és ülősztrájkot folytattak, tiltakozva Murszi elnök elmozdítása ellen. Az akció hírére országszerte véres összecsapások robbantak ki. A hivatalos adatok szerint a halálos áldozatok száma elérte az 525-öt (ebből 482 civil), azonban a testvériség korábban azt állította, hogy szerte az országban a halottak száma a 2000-et is meghaladta.