Más állatok különleges idomítás nélkül nem képesek arra, hogy megértsék az embert. Csimpánzokkal is próbálkozott a brit kutatócsoport, de teljes volt a kudarc, dacára annak, hogy a majmok sokkal közelebbi ” rokonai” az embernek, mint az elefántok.
Az afrikai elefánthajcsárok pedig már régen felfigyeltek arra, hogy az ormányosok rendkívül intelligensek: könnyen tanulnak, és logikusan reagálnak az emberek utasításaira. Csakhogy az afrikai elefánthajcsárok hanggal próbálják meg irányítani az állatokat.
Most a brit kutatók mutogatással kísérleteztek, és az eredmény teljes siker, ugyanis a kiválasztott példány mindig jól döntött. A kutatók szerint valószínűleg ez is közrejátszott abban, hogy az állatok túlélték azt, hogy az emberek elfoglalták ősi területüket. Intelligenciájuk tette lehetővé az alkalmazkodást is Afrika gyorsan változó körülményeihez. Ezért hatalmas testsúlyuk és lomha mozgásuk ellenére is túléltek minden nehézséget, mert “meg tudták fejteni az emberek testbeszédét.”
Az afrikai elefántok eddig mindent túléltek, de a brit kutatók is figyelmeztetnek arra, hogy az elefántcsont- és agyarkereskedelm drámai mértékben rontja a nagyfűlű emlős túlélési esélyeit, hiszen bármilyen okosak is, az orvvadászok ellen tehetetlenek. Márpedig az orvvadászok nem kímélik az elefántok kedvenc védelmi övezetét, a nemzeti parkokat sem Afrikában.