Korábban el Sissi tábornok az Egyesült Államokat sürgette: gyakoroljon nyomást a Muzulmán Testvériség vezetőire, hogy azok készek legyenek a párbeszédre. Morszi elnököt, aki a Muzulmán Testvériség egyik vezetője volt, a hadsereg július 3-án távolította el a hatalomból. Morszi elnök ellen vádat emeltek azon a címen, hogy még Mubarak idején együttműködött a Hamasszal, amely terrorcselekményeket követett el Egyiptomban. A megbuktatott Morszival nem rég Kairóban találkozott Catherine Ashton, az Európai Unió külügyi főképviselője.
Közben Morszi hívei az utcákon táboroznak, és nem fogadják el az elnök leváltását. A hadsereg és a rendőrség Morszi tüntető hívei közül eddig mintegy 250-et ölt meg.
John Kerry amerikai külügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy rendkívüli mértékben nyugtalanítja az egyiptomi helyzet. Az Egyesült Államok évi 1,5 milliárd dollárral támogatja az egyiptomi hadsereget, amely az ország gazdasági életében is kulcsszerepet játszik. A hadsereg főparancsnokának és az iszlamista vezetőknek a tárgyalásaitól azt remélik Kairóban, hogy ezzel el lehet kerülni a polgárháborút, amely már két éve tombol az Egyiptommal valaha közös államot alkotó Szíriában.