Kenyai gazdák: a khat nem kábítószer!

Gyűlésen tiltakoztak a gazdák Kenya kellős közepén az ellen a terv ellen, hogy Nagy Britanniában kábítószernek minősítik régi exportcikküket, a khatot.

A boldogságérzetet kiváltó levelek rágcsálása ősi hagyomány nemcsak Kenyában, de Szomáliában és az arab félszigeten is. És persze azok között a brit bevándorlók között, akik innen érkeztek a szigetországba. Londonban most C kategóriás kábszernek minősítették a khatot és a hír megrázta mind a fogyasztókat, mind a termelőket.

Kenya kellős közepén farmok tucatjai élnek abból, hogy a khatot piacra viszik. Nem könnyű mesterség ez! Mindenekelőtt hajnalban kell kelni, mert akkor igazán frissek a khat levelek. És a legfrissebb levelek a fa legtetején vannak. Ilyenkor mindenki mászik, hogy a piacra a friss khat időben eljusson. Városokban dolgozó mérnökök vagy épp egyetemi tanárok is a fa tetején mutathatják meg, hogy nem szakadtak el teljesen az ősi hagyományoktól. Meg persze a pénzkereséstől!

Egy-egy khat farm havi 200 ezer kenyai shillinget hoz, ez kb. 2300 dollárt jelent. Kenyában ez igen szép jövedelem, amely veszélybe kerülhet, ha a legfőbb export piacon, Nagy Britanniában valóban betiltják a khat fogyasztását. A khat, melyet Kenyában miraa- nak neveznek itt nemzeti szimbólum. Ráadásul a legnagyobb khat termelő vidéken van Nagy Britannia legnagyobb külföldi katonai támaszpontja. A katonák itt készülnek fel az afganisztáni bevetésre. Most a khat termelő gazdák nyíltan azzal fenyegetőznek: megkeserítik a brit támaszpont lakóinak életét, ha elveszik tőlük a jövedelmező export lehetőségét.

Milyen ízű maga a khat? Keserű. Ilyen lenne a boldogsághoz vezető út? Igen- vélik a khat termelő kenyai gazdák, akik maguk is szorgalmasan rágják a khat leveleket, melyeket Nagy Britanniában immár kábszernek tekintenek…

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez