A szudáni katonák állítólag 10 km mélyen hatoltak be Dél-Szudánba. A történtek után Barnaba Marial Benjamin dél-szudáni információs miniszter azt mondta, hogy hivatalos panaszt fognak tenni az Afrikai Uniónál és az ENSZ-nél. A dél-szudáni miniszter azt is megjegyezte, hogy a szudániak folyamatosan megsértik a megállapodásokat.
A szudáni hírszerezés főnöke Mohammed Atta még vásárnap azt közölte, hogy a déliek továbbra is támogatják a Darfurban, Dél-Kordofánban és Kék Nílus tartományban működő lázadó szervezeteket, amely jelenleg hadban állnak a kartúmi vezetéssel. Atta elmondta, hogy a lázadók a déliektől kapnak fegyvereket, lőszereket, üzemanyagot, alkatrészek, élelmiszert és járműveket. A lázadók emellett a sebesültjeiket Dél-Szudánba szállítják, ahol ellátják őket.
A két Szudán között ismét roppant feszült a viszony, miután a kartúmi vezetés bejelentette, hogy 60 napon belül lezárja az olajvezetékeket. Csak akkor hajlandó ismét megnyitni a csapokat, ha a déli vezetés felhagy a Szudánban működő lázadószervezetek támogatásával. Az olajvezetékek elzárása egyébként mindkét országnak komoly anyagi veszteséget jelent.
A szudáni vezetés jelenleg Darfurban, Dél-Kordofánban és Kék Nílus államban harcol különböző lázadó szervezetek ellen. A lázadók nemrég szövetségre léptek egymással és létrehozták a Szudáni Forradalmi Frontot. Az SRF azóta több tucat támadást hajtott végre az országban, fegyveresei egy rövid időre elfoglalták Um Rawabát is, amely stratégiai fontosságú város Szudán központi régiójában.