A kínaiak többségét Ashanti régióban tartóztatták le a ghánai hatóságok. Ashanti az ország középső régiójában található, az aranybányászat központjának számít. A letartóztatott kínaiakat a ghánai hatóságok bíróság elé állították, miután nem rendelkeztek bányászati engedéllyel. A kínaiakat a fővárosban tartják őrizetben, amíg nem toloncolják ki őket.
Ghána az afrikai kontinens második legnagyobb aranytermelő országa, ahol különösen komoly problémát jelentenek a zugbányászok, akik illegálisan folytatják tevékenységüket. A ghánai törvények tiltják, hogy külföldiek „small-scale”, vagyis kisüzemi besorolású bányászati tevékenységet folytassanak.
Közben hozzátartozóik biztonságát követelő demonstrálók százai sürgették a kínai kormányt, hogy tegyen lépéseket a Ghánában “üldözött” kínai aranybányászok védelmében, derült ki pénteki kínai lapjelentésekből. Kuanghszi tartomány Sanglin megyéjében az utcára vonulók plakátokat, transzparenseket a magasba emelve hirdették: “erőszakos leszámolás kínaiak ellen Ghánában”, “a kínai nagykövetség nem teszi a dolgát”. Hírek szerint pénteken ezrek készülnek a dél-kínai Kuanghszi-Csuang autonóm terület székhelyére, hogy ott, a kormányzat épülete előtt fejezzék ki elégedetlenségüket. A tüntetők arra panaszkodnak, hogy családtagjaikra rablók, bűnözői csoportok, sőt fegyveres rendőrök támadtak; az afrikai államból kapott telefonhívásokból arra következtetnek, hogy több százan lehetnek veszélyben, s a kínai külképviselet tehetetlen az ügyben.
Több család arról számolt be, hogy telefonértesítést kaptak: fiukat lelőtték vagy súlyosan megsebesítették. A kínai bányászok ghánai szövetsége vezetőjének értesülései szerint Ashanti térségének három településén legkevesebb öt kínait lőttek le. Mint mondta, sok kínai a helyi falvak erdeiben bujkál, és szintén sokan térnének haza, de ehhez a központi kormány segítségére van szükségük. Többüket állítólag a reptérre vezető úton rabolták ki, verték meg vagy lőtték le. A South China Morning Post című hongkongi lap ghánai illetékest idézve arról számolt be, hogy az őrizetbe vettek egy része rendelkezett tartózkodási engedéllyel, de az már lejárt. Kitoloncolásuk azonnal megkezdődik, amint a kínaiak, illetve külképviseletük kifizeti hazaszállításuk költségeit
A kínai külügyi szóvivő közölte, hogy Peking kapcsolatba lépett a ghánai hivatalos szervekkel, a kínai képviselet munkatársai felkeresték az őrizetbe vetteket, gondoskodtak ellátásuktól. Kína egyben sürgette a ghánai hatóságokat, hogy akadályozzák meg a kínaiak kirablását, és szavatolja állampolgárainak biztonságát és törvényes jogait.