Egy ENSZ tisztviselő elmondta, hogy a kínaiak legalább 155 katonai műszaki szakembert terveznek küldeni a nyugat-afrikai országba. Kína 1971-ben csatlakozott az ENSZ-hez és akkoriban a belügyekbe való beavatkozásnak tekintette és ellenezte a békefenntartó missziók felállítását. Kínai katonák először 1992-ben vettek részt békefenntartó misszióban, de harci feladatokat soha sem láttak el.
Kína az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagja és több katonával veszt részt az ENSZ különböző békefenntartó misszióiban, mint az Amerikai Egyesült Államok, Oroszország, Nagy Britannia vagy Franciaország. Jelenleg 2000 kínai kéksisakos szolgál az ENSZ kötelékében, többségük, műszaki, egészségügyi, logisztikai szakember vagy mérnök. A pekingi vezetés hivatalosan még nem nyilatkozott a mali szerepvállalásáról. Kína ENSZ nagykövete Li Baodong viszont jelezte, hogy készek támogatni az ENSZ missziót a radikális iszlamisták elleni harcban, Maliban.
A MINUSMA a francia csapatokat váltaná le Maliban, a francia katonák január óta harcolnak a iszlamista lázadók és terroristák ellen a nyugat-afrikai ország északi régiójában. Li Baodong nagykövet elmondta, hogy a terrorizmus elleni harcban segíteni kell Afrikát, mert a kontinens államai egyedül nem képesek elvégezni a feladatot.
Szakértők szerint Peking gesztust akar tenni Franciaországnak és más nyugati hatalmaknak, annak érdekében, hogy mérsékelje a szíriai válság kezelése miatt kialakult feszültséget. Kína és Oroszország ugyanis megvétózta a Biztonsági Tanácsban azt a határozatot, amellyel nagyobb nyomás alá helyezték volna az Asszad- rezsimet. Kínának emellett az is az érdeke, hogy jó benyomást keltsen és fenntartsa stratégiai kapcsolatait az ásványkincsekben gazdag afrikai országokkal. Nyugati diplomaták kizártnak tarják, hogy a kínaiak harci feladatok ellátásra küldenének katonákat Maliba.