Guinea a káosz peremén egyensúlyoz

Guinea, Conakry – Egyre feszültebb a politikai légkör a nyugat-afrikai országban, ahol parlamenti választásokat kellene tartani. A politikai erők viszont még nem jutottak egyezségre a szabályokról. Sokan etnikai zavargásoktól, gazdasági bajoktól tartanak. Ráadásul a nyugat donorok is jelezték, hogy csak a választások után hajlandóak folyósítani a korábban zárolt, több millió dolláros pénzügyi segélyeket az országnak.

 

A parlamenti választást eredetileg 2011-ben kellett volna megtartani, azóta húzódik az ügy. Az ellenzéki pártok attól tartanak, hogy a jelenlegi hatalom megpróbálja manipulálni az eredményeket. Az ellenzék elsősorban azt sérelmezi, hogy a jelenlegi vezetés egy olyan dél-afrikai céget bízott meg a választás előkészítésével, amellyel túlságosan is jó kapcsolatokat ápol.  

Guineában február és április között halálos kimenetelű zavargások voltak, amelyekben legalább 12-en veszítették életüket és több mint 300-an megsebesültek. A biztonsági erők gyakran erőszakosan léptek fel a tüntetőkkel szemben, akik szintén nem kímélték a rendőröket. A kormány és az ellenzéki erők ráadásul kezdik kijátszani az un. etnikai kártyát és emiatt egyre  gyakoribbak a gyűlöletkeltő kijelentések. Az ország etnikailag rendkívül megosztott. A legnagyobb népcsoportot a Peulok alkotják, a lakosság 40%-a  a Malinke törzshöz tartozik, amely Alpha Conde vezetésével irányítja az államot.

Közben a nemzetközi közösség és a környező országok azon fáradoznak, hogy a politikai riválisok között közvetítsenek és megpróbáljanak egy mindenki által elfogadható megoldást kínálni a politikai krízis rendezésére. Alpha Conde elnök nemrég kijelente, nincs idő arra, hogy másokkal kezdjék újra a parlamenti választás megszervezését, ezért döntöttek arról, hogy a dél-afrikai Waymark céggel dolgoznak tovább. Az ellenzéki erők viszont ezt elfogadhatatlannak tartják. A dél-afrikai cég határozottan visszautasította az ellenzéki vádakat és kijelentette, hogy csak a technológiát szállítja a szavazáshoz és nem Conde elnök pártjának győzelmét készíti elő.

Ha a guineai politikai krízis elhúzódik, akkor fennáll a veszélye annak, hogy a hadsereg átveszi a hatalmat. Erre már volt példa az ország múltjában.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez