A darfuri lázadók azt mondták, hogy átvették az ellenőrzést Ashma fellett, amely 8 km-re található Dél-Darfur közigazgatási központjától. A lázadók emellett Muhagiriyát és Labado települést is elfoglalták.
Az akciókat a Szudáni Felszabadító Hadsereg Minni Minnawi frakciója hajtotta végre. A térségben állomásozó helyi békefenntartók közben azt jelentették, hogy a térségben több légicsapás is volt. A helyi civilek közül több ezren az UNAMID bázisához mentek, hogy menedéket találjanak. A szudáni hadsereg azt jelentette, hogy egységei visszavágtak a lázadóknak és állítólag több tucat harcossal végeztek. Az UNAMID megerősítette, hogy az elmúlt három napban folyamatosan voltak a harcok a térségben és áldozatok is vannak, de számokat nem közölt. A békefenntartó misszió szerint a harcok azután robbantak ki, miután a misseriyai arabok lelőtték a Salamata törzs egyik tagját.
A térségben komoly tüntetések is kirobbantak a menekülttáborokban, miután Dohában konferenciát tartottak Darfur sorsáról és újjáépítéséről. Egy ellenzéki aktivista elmondta, hogy őket bizony nem képviselte senki a tanácskozáson, ők nem adtak az ott megjelenteknek semmilyen felhatalmazást. A katariak a konferencián jelezték, hogy készek 500 millió dolláros segélyt nyújtani a polgárháború és népirtás sújtotta Darfurnak. A konferencián egybegyűltek szerint legalább 3,6 milliárd dollárra lenne szükség.
Az ENSZ becslései szerint a régióban körülbelül 1,4 millió ember él embertelen körülmények között a menekülttáborokban. A polgárháború és a népirtás több mint 10 éve ért véget a régióban, de a biztonsági helyzet továbbra is elkeserítő Darfurban. A fekete és az arab törzsek között továbbra is gyakoriak az összecsapások. A közbiztonság pedig siralmas.
Darfur a polgárháború óta romokban hever. Az harcok miatt az infrastruktúra jelentős része megsemmisült. Komoly problémát jelent az is, hogy a térség el van zárva a külvilágtól. A piacokon rengeteg áruból hiány van, a kereskedelem pedig akadozik. A munkanélküliség szinte mindenki érint, a rossz biztonsági helyzet miatt pedig nincsenek befektetők. A Minnawi lázadók elmondták, hogy nem hisznek a dohai konferenciában, mert szerintük az egész ország válságos állapotban van, ami elsősorban a központi vezetés bűne.