A mozambiki O Pais napilap azt írta, hogy az országban több mint egy évtizede nem történt ehhez hasonló incidens. A mostani támadás egyébként két nappal az után történt, hogy az ellenzéki Renamo párthoz hű fegyveresek megtámadtak egy rendőrállomást Muxunguéban. A fegyveresek több tucat társukat akarták kiszabadítani, akiket a rendőrök egy nappal korábban tartóztattak le, amikor lerohanták a párt székházát. A Renamo párt biztonsági főnöke, Osufo Madate viszont azt mondta, hogy a pártjának semmi köze a busztámadáshoz.
Az ásványkincsekben, gazdag országban egy éve kezdett ismét feszülté válni a politikai légkör. Egy éve ugyanis a rendőrök megöltek két férfit, amikor házkutatást hajtottak végre a Renamo egyik irodájában az ország északi régiójában. A politikai feszültséget tovább fokozta a Renamo párt elnöke Alfonso Dhlakama, aki 2011 novemberében háborúval fenyegetőzött. Dhlkama akkor azt mondta, hogy egy gerilla kiképzőbázist állít fel és harcba száll a kormányzó Frelimo párt ellen. Mozambikban 16 évig dúlt a véres polgárháború a két politikai erő között, az öldöklés 1992-ben zárult le. Az országot az óta a Ferlimo vezeti, a hadsereg támogatásával.
A volt portugál gyarmat ásványkincsekben rendkívül gazdag. Itt található a világ egyik legnagyobb és ezidáig érintetlen földgáz és szén készlete. Az ország elsőszámú külföldi befektetője az olasz ENI, a New York-i tőzsdén bejegyzett brazíliai Vale bányászati cég és a londoni tőzsdén jegyzett Rio Tinto. A becslések szerint a mozambiki partok közelében feltárt Rovuma mező Németországot, Nagy Britanniát, Franciaországot és Olaszországot 15 évig tudná folyamatosan ellátni földgázzal. Egy estleges polgárháború következtében viszont a külföldi befektetők kivonulnának az országból, ami padlóra küldené a gazdaságot.