Egy magas rangú katonatiszt a BBC-nek azt mondta az ügyről, hogy jelenleg sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudja a kivégzésekről szóló híreket. A Nemzetközi Emberi Jogi Szövetség (FIDH) viszont úgy tudja, hogy az előrenyomuló kormányerők etnikai alapon végeztek ki embereket. A szervezet információi szerint főleg arabok és tuaregek estek áldozatul. A kormányerők soraiban harcoló katonák többsége délről származik, nem kizárt, hogy néhányuk bosszút akart állni. A FIDH független szakértők közreműködést várja, hogy kivizsgálják a történteket. A bűnösök azonnali felelősségre vonását követeli a szervezet. A mali hadsereg korábban többször is cáfolta és hazugságnak nevezte a katonái ellen felhozott vádakat. Végül kénytelen volt vizsgálatot indítani – mondta egy neve elhallgatását kérő katonatiszt Moptiból, ahol állítólag megtörténtek a kivégzések.
Mopti és környéke stratégiai fontosságú terület. A településen található egy fontos légi támaszpont, amely nagy teherszállító repülőgépek fogadására is alkalmas. Az országban kevés olyan leszállópálya van, ahol a teherszállító repülőgépek le tudnak szállni. A francia katonai intervenció miatt a légitámaszpontra nagy szükség van.
A gyanú szerint Sevarében is történt kivégzésgyanús eset. Az áldozatok holttestét a helyi katonai tábor, a buszpályaudvar és a kórház közelében találták meg. A FIDH megbízható forrásokból úgy tudja, több kivégzés történt a városban. A FIDH információi szerint az áldozatok többségét azzal vádolták, hogy fegyvereket rejtettek el és a radikális iszlamistákat segítették. Voltak olyanok, akiket etnikai alapon öltek meg, vagy csak azért végeztek ki, mert nem volt náluk igazolvány.