Az elnök első komoly felháborodást kiváltó intézkedése azt volt, hogy menesztette az ország főügyészét. Majd csütörtökön olyan rendeleteket adott ki, amelyekkel megszilárdította és
kibővítette saját hatalmát az új alkotmány hatályba lépésig. Csakhogy az országnak még bizonytalan ideig nem lesz alaptörvénye. Az elnök ezen túlmenően korlátozta a bíróságok jogkörét, gyakorlatilag teljhatalommal ruházta fel magát, döntéseit senki és semmi nem vonhatja kétségbe, nem támadhatja meg. Az elnök egyébként nemrég határozottan kijelentette, hogy az országot „a szabadság és a demokrácia” felé vezeti.
Nem sokkal az elnöki rendeletek bejelentése után, országszerte komoly tüntetésekre került sor. Az elnök támogatói is kivonultak az utcára, Murszi elnök beszédet is tartott nekik. Az elnök bírálói viszont azt követelik, hogy vonja vissza vitatott rendeleteit.
A tüntetések centruma ismét a Tahrir tér, ahol a demonstrálók sátrakat is felvertek. A Kairó Belvárosában található központi térre több mint 20 szervezet támogatói vonultak ki, jelezték, hogy addig maradnak, amíg Murszi vissza nem vonja az intézkedéseit. A
Tahrir téri tömeg szerint az elnök diktátor, a 2011-ben megbuktatott Hoszni Mubarakhoz hasonlították. A biztonsági erők éjszaka akcióba lépetek. Több demonstráló a Twitter közösségi oldalon azt írta, hogy a rohamrendőrök könnygázgránátokkal lőtték a téren összegyűlteket.
Az országszerte zajló tiltakozó megmozdulásokban több mint százan megsebesültek. A demonstrálók egy csoportja a Muzulmán Testvériség pártjának több irodáját felgyújtotta. A hivatalos jelentések szerint az ellenzéki demonstrálók Port Szaidban, Szuezben, Iszmailijában és Alexandrában összecsaptak az elnök támogatóival is.