“Algéria a Szahel övezet legerősebb országa, ezért kulcsszerepe lehet Mali problémáinak rendezésében”- mondta egy magát megnevezni nem kívánó diplomata Hillary Clinton környezetéből az RFI rádiónak. Katonai szakértők mindenekelőtt azt tartják fontosnak, hogy Algéria zárja le 1400 kilométeres határát, mert az iszlamista milíciák utánpótlása így megbénulna. Ezenkívül fontos lenne, hogy Algéria biztosítsa légtere használatát a külföldi gépeknek ,amelyek Tamanraset repülőteréről indíthatnának támadásokat katonai célpontok ellen Mali északi részén.
Do it yourself! / Csináljátok ti magatok!/ – ezt javasolta állítólag Algéria Amerikának. Vagyis az afganisztáni megoldást a Szaharában. Nem konvencionális hadművelettel, hanem célzott légicsapásokkal, drónokkal gyengítsék meg az iszlamista milíciákat. Algériában ugyanis tulajdonképpen nem nagyon bánják, hogy a fanatikus milíciák, amelyek vezetői többnyire algériai polgárok, főhadiszállásukat áthelyezték Maliba. Ha vereséget szenvednének, akkor visszatérnének a szülőföldjükre, Algériába …
Nehezíti a helyzetet a tuareg probléma is. Algéria álláspontja szerint el kell választani a tuareg milíciák jogos követeléseit a fanatikus iszlamista terrorista csoportokéitól. Ezért például folyamatosan tárgyalnak Algírban az Ansar Dine tuareg iszlamista szervezettel, amelyet Washington és Párizs terrorista csoportnak tekint. Az Algírban élő kb. 50 ezer tuareg vezetője, aki az algériai parlament képviselője is, úgy nyilatkozott az RFI rádiónak, hogy egy katonai intervenció Mali északi részén sok problémát okozna és mindenképp jobb megoldás lenne a dialógus…