Jeles események Afrikában május 10-én

Afrika, Budapest – Rovatunkban összegyűjtöttük az adott nap jeles afrikai eseményeit, évfordulóit.

 

1801.május 10-én a tripoli kalózok hadat üzennek az Egyesült Államoknak. Kitör az első kalózháború, amely öt évig tart. Az 1800-as években megszaporodtak a kalóztámadások Észak-Afrikában, amelyek komolyan akadályozták és veszélyeztették a Földközi-tenger kereskedelmét.

 1904.május 10-én halt meg Henry Morton Stanley újságíró, Afrika-kutató, aki az Afrikában eltűnt David Livingstone skót misszionárius orvos és felfedező felkutatása tett híressé. Kongóban mind a mai napig csak úgy emelgetik őt, hogy „Bula Matari”, azaz, a „Sziklatörő”. A kongói tapasztalatairól és kalandjairól könyveket is írt. Felfedező útjai során végighajózta a Kongó folyót és a Tanganyika-tavat. Zanzibárban is járt és Ujijijben találta meg Livingstone-t. Afrikai tevékenysége számos kritikát váltott ki, mert állítólag felfedező útjai alatt erőszakosan és brutálisan bánt a helyiekkel.

 Henry-Stanley-006

1950.május 10-én örökre betiltják a LIFE magazint Egyiptomban, miután egy kritikus cikket közölt Farouk egyiptomi királyról.

 1994.május 10-én Nelson Mandela leteszi hivatali esküjét és ezzel ő lesz az ország első fekete bőrű elnöke. A beiktatási ceremóniát Pretoriában rendezték meg és több mint 100 ezer ember nézte végig Mandela beiktatását. A rendezvényen 140 ország vezetője és politikusa vett részt. Mandela két alelnököt nevezett ki maga mellé. Mandela F.W. de Klerket váltotta az elnöki székben.

 mandela_inauguration

1995. május 10-én minden idők egyik legsúlyosabb bányakatasztrófája tötént Dél-Afrikában. Az ország legnagyobb aranybányájában több mint 100 bányász halt meg, amikor emberi mulasztás miatt elszabadult egy több kocsiból álló földalatti szerelvény, amely egy felszínre tartó, bányászokat szállító liftre zuhant.

 2010. május 10-én negyedszerre választották újra Idriss Deby csádi elnököt, aki a szavazatok 89% szerezte meg. A voksoláson a részvétel elérte a 64%-ot. Az ellenzéki pártok távol maradtak és elutasították Deby győzelmét. A 72 éves Abdelkader Wadal Kamougue ellenzéki politikus, néhány órával az eredményhirdetés előtt meghalt. Idriss Deby 1990-ben került hatalomra, miután katonai puccsal elüldözte Hisséne Habre volt csádi diktátort. Deby ellen 2006 utá, kétszer is megkíséreltek puccsot végrehajtani, sikertelenül.

269196-idriss-deby

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez