Brit emberi jogi jelentés: az Arab Tavasz a hidegháború vége óta a legnagyobb előrelépési lehetőség

Észak-Afrika,  London- – Az arab térség egyes országaiban tavaly kezdődött politikai fordulat az emberi jogok és a szabadság olyan mértékű kiteljesedésének lehetőségét kínálja, amilyenre a hidegháború vége óta nem volt példa, feltéve, hogy a folyamat nyitottabb és demokratikus társadalmak létrejöttét eredményezi. 

 

 

A  brit külügyminisztérium Londonban nyilvánosságra hozott éves globális emberi jogi jelentésében.392 oldalas átfogó elemzés hangsúlyozza azt is, hogy kudarc esetén újabb önkényuralmi rezsimekkel, konfliktusokkal és terrorizmussal jellemzett, “veszélyesen instabil” helyzet alakulhat ki “Európa szomszédságában”.
A külügyminisztériumi jelentés elismeri, hogy a brit kormány nem látta előre az arab térségben zajló fordulatok kezdetének időpontját, sem a lehetséges kiváltó okokat. Az elemzés szerint ugyanakkor nem is vezethető vissza egyetlen okra az “Arab Tavasz” kibontakozása, a megmozdulások résztvevőinek követelései széles körűek voltak, és a demonstrációk során is folyamatosan változtak.
Az általános okok között említi azonban a brit külügyminisztériumi jelentés a térség fiatal lakosságát sújtó rendkívüli mértékű munkanélküliséget, és az ezt súlyosbító inflációt. Az elemzés által idézett nem hivatalos adatok szerint Egyiptomban például a munkanélküliek 83 százaléka fiatal.
Az arab térség lakossága 1975 és 2005 között 314 millióra – vagyis több mint a kétszeresére – nőtt, és tavaly a népesség 50 százaléka 25 éven aluli volt. Az arab országok lélekszáma 2015-ig várhatóan 380 millióra gyarapodik tovább, és 2020-ig – világbanki és ENSZ-becslések alapján – legalább 100 millió új munkahelyre lenne szükség a régióban – áll a külügyminisztérium jelentésében.
Az elemzés szerint az egyiptomi, tunéziai és líbiai felkelések fő előidéző okai között volt mindemellett az is, hogy a kormányzó elit tagjai az állami hatalommal visszaélve közjavakból gyarapították magánvagyonukat.
A jelentés hangsúlyosan említi a fordulatokat segítő tényezők között az internet és a közösségi portálok használatának terjedését, mivel ezek az új kommunikációs csatornák lehetővé tették a nézetek terjesztését állami ellenőrzés nélkül.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez