Hátra arc! – A junta visszaállítaná a civil kormányzást Maliban

Mali, Bamako – Nem bírta a nemzetközi nyomást és a tuareg lázadók nyomulását a katonai junta Maliban. Visszaállítják a korábban felfüggesztett alkotmányt és átmeneti kormányt hoznak létre a választások megszervezésére.

 

 A puccsisták mindezt azután jelentették be, hogy a tuareg lázadók elfoglalták Timbuktut. A környező országok korábban 72 órás ultimátumot adtak a juntának, hogy állítsa vissza az alkotmányos rendet, különben szankciókat vezetnek be Mali ellen.

A junta most meghátrált. Az országban először Nemzetgyűlést hívnak össze, amely kijelöli az új átmeneti kormányt. A kabinet pedig szabad és tisztességes választásokat rendez. Amadou Sanogo kapitány, a junta vezetője azt azonban nem tette világossá, hogy mindez mikor következik be Az sem világos, hogy az átmenetinek ígért időszakban marad-e posztján vagy távozik a hatalomból. A bizonytalanságot csak fokozza, hogy Amadou Toumani Touré megbuktatott elnök egyelőre nem jelent meg a nyilvánosság előtt, egy rövid interjúban mindössze annyit közölt, jól van, de azt sem mondta meg, hogy hol van. Pedig előbb-utóbb szükség lesz rá.

Malick Sarr, a bamakói egyetem professzora azt mondta, az 1992-es alkotmány helyreállítása azt jelenti, hogy a korábban megbuktatott Toure elnöknek kellene visszavennie az ország irányítását. Ha erre valamilyen ok miatt nem képes, akkor választásokat kell kiírni, és átmenetileg a házelnök látja el az államfői teendőket.

A katonák március 22-én vették át a hatalmat. Sanogo kapitány akkor azzal indokolta a puccsot, hogy Touré elnök és kormánya nem tudta megfelelően kezelni a tuaregek felkelését. A hatalomátvétel komoly felháborodást váltott ki Maliban és külföldön is. Az ECOWAS határok lezárásával és a kereskedelem felfüggesztésével fenyegetőzött. Az USA, az EU és Franciaország a segélyek és támogatások zárolását helyezte kilátásba.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez