Az AMISOM-nak jelenleg 9000 katonája állomásozik a fővárosban. A békefenntartók azt szeretnék, hogy 12 000-re emeljék a létszámukat, hogy hatékonyabban fel tudják venni a harcot a lázadókkal. Ezidáig csak Sierra Leone és Djibouti jelezte, hogy hajlandóak lennének csapatokat küldeni Mogadishuba, de konkrét lépéseket még nem tettek az ügyben. Az AMISOM főparancsnoka elmondta, hogy az erősítéssel képesek lennének a város egészét az ellenőrzésük alá vonni és teljesen kiűzni a lázadókat a fővárosból.
Az al Shabab lázadók még augusztusban vonultak ki a fővárosból, de jelezték, hogy csak taktikai okokból. A lázadók azóta áttértek a gerilla hadviselésre és robbantásos támadásokat hajtanak végre. Legutóbb egy közlekedési csomópontnál robbantottak fel egy üzemanyagokkal és bombákkal megrakodott teherautót. A merényletben több mint 70-en meghaltak.
Az afrikai kéksisakosok helyzete sem túl fényes. Nincsenek kellőképpen felszerelve és zsoldjukat sem kapják meg időben. A legtöbb afrikai ország jelezte, hogy csak akkor hajlandó katonákat küldeni Szomáliába, hogyha az USA finanszírozza a költségeket.