Sok feladat, sok ígéret Szomáliában

Szomália, Mogadishu – Az ENSZ égisze alatt elkezdődött a nemzeti megbékélési konferencia Mogadishuban. A városban fokozott biztonsági intézkedéseket vezettek be. Hosszú idő után először rendeznek ehhez hasonló találkozót Szomáliában.

 

 A legmagasabb beosztású és legnagyobb hatalommal bíró szomáliai politikusok és törzsi vezetők gyűltek össze Mogadishuban, hogy megvitassák az ország jövőjét. A konferenciát a szomáliai elnök, Sharif Sheikh Ahmed nyitotta meg. A tanácskozás egyik fő témája a hét éve hatalmon lévő átmeneti kormány munkájának értékelése lesz. Az átmeneti vezetés számos ígéretet tett, amikor hatalomra került, köztük egy új alkotmány bevezetését és választások megszervezését, de ezeket nem sikerült megvalósítani. A szomáliai elnök elmondta, hogy az összegyűlt vezetők előtt komoly feladatok állnak. Talpra kell állítani az országot, békét kell teremteni.

 

Az átmeneti kormány 2004-ben alakult meg. Hét év alatt az országnak két elnöke és hét miniszterelnöke volt. Az ENSZ által támogatott vezetés viszont rendkívül gyengének bizonyult. A szélsőséges iszlamista lázadókat nem sikerült legyőzni és a kormány tekintélyét sem sikerült helyreállítani. Az átmeneti vezetésnek hivatalosan tavaly járt le a mandátuma. Az elnök és a parlament elnöke viszont megállapodott abban, hogy egy évet mindenki hosszabbít.

 

Az ENSZ a hosszabbítás miatt többször is bírálta a szomáliai vezetést és felszólította a kormányt, hogy a lehető leghamarabb szervezzen választásokat az országban. A választások viszont rendre elmaradtak a rossz biztonsági körülmények miatt. Ráadásul Szomáliában 60 éve nem volt ekkora szárazság és éhínség. Az ország külföldi segélyekre szorul és hatékony haderővel sem rendelkezik. Az átmeneti vezetést az Afrikai Unió békefenntartó erői támogatják. Az AMSIOM jelenleg 9000 kéksisakost állomásoztat Mogadishuban. A kormány a hatalmát csak a fővárosban tudja érvényesíteni, mivel Szomália jelentős része továbbra is a lázadók irányítása alatt áll.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez