Közöny és pártválasztási dilemmák Tunéziában

Tunézia, Tunisz – Aggódnak a Jázmin forradalmat elindító civil szervezetek Tunéziában. Attól tartanak, hogy a közöny és a fásultság miatt a jól szervezett iszlamista gyökerű pártok és mozgalmak meghatározó befolyásra tehetnek szert az ország irányításában.

A közönyt és a kiábrándultságot jól példázza, hogy a polgárok töredéke, mindössze 16%-a vetette fel magát a választói névjegyzékbe az országban. A regisztráció végső határideje vészesen közeledik, október 23.-án pedig a tervek szerint választásokat rendeznek az észak-afrikai országban. A felmérések azt mutatják, hogy a jól szervezett iszlamista mozgalmak jelentősen megerősödhetnek, vezető pártjuk az Ennahda ugyan az előrejelzések szerint nem szerez abszolút többséget, de képes lehet arra, hogy eredményének köszönhetően átalakítsa az ország politikai arculatát.

Az elemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy az iszlamisták kihasználják a muszlim szent hónapot, a ramadánt-t arra, hogy új híveket, támogatókat toborozzanak a mecsetekben. Az átmeneti kormány ugyan arra intette a hitszónokokat, hogy tartózkodjanak a politikai agitációtól, de a felszólításnak nem volt foganatja. A ramadán idején ráadásul sok imám érkezik Szaúd-Arábiából az ország mecseteibe. Az iszlám vahabita ágához tartozó hitszónokok nem csak prédikálnak, hanem kézzelfogható segítséget nyújtanak a szegényeknek, a bizonytalanoknak, a kiábrándultaknak. Az iszlám térnyerése szokatlan jelenség egy olyan országban, amely a vallást évtizedeken keresztül magánügyként kezelte. És a terjeszkedésnek, térnyerésnek látható jelei is vannak, egyre több férfi növeszt szakállt, egyre több nő takarja el az arcát nyilvános helyeken. A civilek azt nehezményezik, hogy az iszlám szervezetek nem vettek részt a forradalomban, most viszont úgy tűnik, hogy komoly szerepük lehet a választások után az ország jövőjének alakításában.

Az is a zavarodottságot erősíti, hogy a diktatúra éveiben nem alakulhatott ki független, tárgyilagos sajtó, az újságírók maguk is nehezen tájékozódnak, nem találják az új igazodási pontokat az új rendszerben. Mit lehet akkor várni a lakosságtól, amely 100 körüli politikai mozgalom és párt jelöltjeire szavazhat októberben. A kiábrándultak, a fásultak szerint az újonnan létrejött mozgalmak többsége egy dolgot akar, a hatalmat. Azt viszont már nemigen tudja, hogy mit kellene kezdeni az országgal.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez