A Reuters hírügynökség nemrég indította útjára a TrustLaw szolgáltatását, amelyben külön rovatot nyitott a nők helyzetének bemutatására. A nemzetközi portál célja, hogy híreket, információkat, adatokat közöljön a női jogok alakulásáról szerte a nagyvilágban. A TrustLaw nemrégiben arra kért fel 200 szakértőt, járjanak utána, hol a legveszélyesebb nőnek lenni. A felmérés szerint Afganisztánban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Pakisztánban és Indiában van a legnehezebb sorsuk a nőknek. Szomália csak a felsorolt államok után következik a listán.
A szomáliai kormány esélyegyenlőségi ügyekkel foglalkozó minisztere, Maryan Qasim elmondta, meglepte a felmérés eredménye. A miniszter szerint Szomália sokkal veszélyesebb hely a nők számára, mint az eléje sorolt országok. Qasim megjegyezte, hogy Szomáliában 20 éve tart a polgárháború és az országban anarchia van. Példaként említette, hogy a várandós asszonyoknak mindössze 50% esélyük van a túlélésre. Nincsenek rendesen felszerelt kórházak és az egészségügyi szolgáltatások is akadoznak. Sok helyen még orvos sincsen. Szomália maga a pokol a nők számára – mondta Qasim.
A nők nap mint nap azért küzdenek, hogy életben tartsák és megetessék gyermekeiket, ami nagy kihívás, mert az országban háború dúl és a szárazság miatt állandósult az élelmiszerhiány. A nőket bármikor eltalálhatja egy lövedék. Ráadásul a harcoló felek előszeretettel alkalmazzák a nemi erőszakot háborús fegyverként, hogy megfélemlítsék a civil lakosságot. A miniszter elmondta, hogy a nők egészségi állapota is aggasztó Szomáliában. Az oktatás hiánya miatt még mindig élnek az ősi tradíciók az országban. A nőket körülmetélik, ami sok esetben végzetes fertőzésekhez vezet. Sok nő a beavatkozás miatt soha nem vállalhat gyermeket, lelkileg és testileg is összeomlik. Qasim elmondta, hogy a szomáliai nők 95% átesett a körülmetélésen. A miniszter felhívta a figyelmet arra is, hogy sok szomáliai nő elveszítette férjét a háborúban és egyedül kénytelen felnevelni gyermekeit.