Életveszélyes ellenzéki lét Ugandában

Kenya, Nairobi – Kizza Besigye ugandai ellenzéki politikus arra szólította fel a híveit, hogy folytassák a békés demonstrációkat. Besigye jelenleg Kenyában tartózkodik gyógykezelésen, miután a hatóságok megverték az utcán. Ugandában egyre gyakoribbak a tömegmegmozdulások, amelyeket a hatóságok rendre feloszlatnak. Az ENSZ felszólította az ország vezetését, hogy ne alkalmazzon erőszakot a békés tüntetetőkkel szemben.

 

Az ugandai ellenzéki vezető tisztában van azzal, hogy veszélyben van az élete. Kizza Besigye a kenyai televíziónak adott interjút Nairobiban. Elmondta, hogy nem áll le, folytatja a békés demonstrációkat és a tiltakozó „sétákat” Az ellenzéki politikus korábban többször is azzal fenyegetőzött, hogy az egyiptomi és tunéziai megmozdulásokhoz hasonló tüntetéseket szervez hazájában. Besigye azután utazott Kenyába,hogy az ugandai rendőrök megverték a múlt héten az egyik tüntetésen. Közben az ENSZ elítélte az ugandai vezetést, amiért erőszakosan lép fel a békés tüntetetőkkel szemben. Navi Pillay, az ENSZ Ember Jogi Biztosa egyenesen „sokkolónak” nevezte, ami Besigyével történt. Pillay szerint az ugandai hatóságok felelősek azért, hogy a békésnek induló tüntetések végül erőszakba torkollnak. Az ENSZ biztosa elmondta, az ugandai polgároknak minden joguk megvan arra, hogy tüntessenek, hangot adjanak félelmeiknek és aggodalmaiknak. Yoweri Museveni ugandai elnök ezzel szemben úgy látja, hogy riválisa szándékosan provokálja a hatóságokat. Az elnök azzal vádolta Besigye támogatóit, hogy a rendőrökre támadtak a tüntetéseken Museveni szerint Besigye célja az, hogy aláássa a kormány működését és zavargásokat szítson az országban.

A tömegmegmozdulások április 11-én kezdődtek Ugandában a magas élelmiszer és üzemanyagárak miatt. Később az ellenzéki vezetők letartóztatása elleni tiltakozásul vonultak az utcára az emberek. Az ENSZ adatai szerint a tüntetések kezdete óta legalább 580 embert tartóztattak le országszerte a hatóságok. Kizza Besigyét egy hónap leforgása alatt négyszer vették őrizetbe. Az ugandai Human Rights Watch arról számolt be, hogy a hatóságok a tüntetéseken éleslőszert is használtak a tömegoszlatásra.. A hatóságok erőszakos fellépése miatt nyolcan vesztették életüket, és legalább 90-en megsebesültek.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez