Az algériai kormány keddi ülésén döntött a szükségállapot megszüntetéséről. Ez volt az ellenzéki mozgalmak egyik fő követelése az elmúlt hetekben. A szükségállapot feloldásával csökken a hadsereg jogköre, de szakértők szerint az intézkedés önmagában nem eredményez gyökeres politikai változást.
A szükségállapotot 1992-ben vezették be Algériában, miután véget ért a véres polgárháború. Azért volt szükség rá, mert csak így lehetett visszaszorítani a szélsőséges iszlamista szervezeteket, amelyek folyamatosan rettegésben tartották az észak-afrikai ország lakosságát. Abdelaziz Bouteflika elnök még a hónap elején jelentette be, hogy a kormány feloldja a szükségállapotot, de konkrét időpontot nem mondott.
A tunéziai és egyiptomi események hatására és a hivatalos tiltás ellenére az ellenzékiek Algériában is tüntetéseket szerveztek, átfogó változásokat követeltek a kormánytól. Az algériai vezetés viszont rendre feloszlatta a tömegmegmozdulásokat, ha kellett, erőszakkal. Algériában a szükségállapot feloldása után sem lehet tüntetéseket szervezni