Egyiptom, Kairó – Alelnököt nevezett ki Hoszni Mubarak. Hatalmának harminc éve alatt még soha nem nevezett ki alelnököt az egyiptomi államfő. Az még nem világos, hogy most miért szánta rá magát erre a lépésre. Nem lehet kizárni, hogy a hatalom átadására, vagy lemondásra készül Mubarak. Az országban ötödik napja tartanak a kormányellenes demonstrációk. A tüntetéseknek kórházi források szerint már több mint 70 halottja van, a sérültek száma meghaladja a 2 ezret.
Váratlanul alelnököt nevezett ki Hoszni Mubarak egyiptomi államfő. Ilyenre még harminc éves elnöksége alatt nem volt példa. Omar Szulejmán délután le is tette a hivatali esküt. Az alelnök eddig az egyiptomi titkosszolgálatot irányította. Szulejmán afféle szürke eminenciás volt eddig az egyiptomi vezetésben. Ő volt a füle és szeme Mubaraknak. Minden elnöki interjút először ő olvasott el, és szerkesztett meg. Ám a cenzori feladatok mellett sokkal jelentősebb missziókat is vezetett. Omar Szulejmán az egyetlen ember, akivel Izrael és a Hamasz is szóba áll. Évek óta közvetít közöttük és próbálja a leghosszabbra nyújtani a tűzszüneteket. Kivívta sok nyugati titkosszolgálat elismerését, és jó reputációja van a Fehér Háznál is. Elítéli az iszlám fundamentalizmust, az iráni atomprogramot és ellenségének tekinti az Al-Kaidát. Mindemellett az arab világ legjobb titkosszolgálatát irányítja. Omar Szulejmán kinevezése nem lehet véletlen. Hiszen, mint az korábban már leírtakból következik személye, politikája egyaránt elfogadható Washingtonban, Izraelben és a mérséklet arab világban is.
Ezek alapján nem zárható ki, hogy Mubarak kinyitotta magának a hátsó ajtót. És ha muszáj lesz távoznia legalább olyan embert hagy hátra, aki a Nyugat támogatásával békét teremthet az országban
Egyiptomban ugyanis változatlan erővel folynak a tüntetések. A kijárási tilalom ellenére több tízezren vannak az utcákon. A radikális politikai reformokat követelnek. A hadsereg nagy erőkkel van jelen, de még nem avatkozott be az eseményekbe. A tiltakozó tömeg többször is megrohamozta a belügyminisztérium épületét, és összecsaptak a rendőrökkel. Egyes jelentések szerint ebben a csatában hárman életüket vesztették. Szemtanúk állítása szerint a rendőrök belelőttek a tömegbe. Az áldozatok számáról nincsenek pontos adatok mást mondanak a kórházak dolgozói és mást a hivatalos jelentések. Legalább 70 halottról és több mint 2 ezer sérültről szól a legtöbb jelentés A káoszban egyre többen fosztogatnak. Rövid időre áldozatul esett a kairói Nemzeti Múzeum is. Nem lehet tudni mennyi kárt okoztak. Később fiatalok élőlánccal vették köröl a felbecsülhetetlen értékű kincseket rejtő múzeumot és megakadályozták a további fosztogatást.
A külföldi turisták menekülnének, elözönlötték a kairói repülőteret, de a légi társaságok egymás után mondják le a járataikat. Több ezren várják tanácstalanul, hogy mikor térhetnek haza.
(Visited 1 times, 1 visits today)