Tunézia, Tunisz – Nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Ben Ali és felesége ellen. Szabálytalan vagyonszerzéssel és deviza bűncselekménnyel gyanúsítják őket. A megbuktatott tunéziai elnök Szaúd-Arábiában talált menedékre. A nemzetközi körözést az igazságügy miniszter jelentette be.
Ben Ali és felesége január 14-én kora este szállt repülőre és hagyta el Tunéziát. Akkori sajtóhírek szerint 1, 5 tonna aranyat is magukkal vittek. (A hírt a Tunéziai Nemzeti Bank cáfolta) A megbuktatott elnöki párt Szaúd-Arábia fogadta be. Ben Ali és családja franciaországi vagyonát zárolták. Párizsban is folytatnak ellene eljárást, három civil szervezet feljelentése alapján. A bukott elnök teljes vagyonát 5 milliárd euróra becsülik.
Azt még nem lehet tudni, hogy Szaúd-Arábia miként reagál a tuniszi bejelentésre, az viszont hamarosan kiderülhet, hogyan alakul át az átmeneti kormány. A tíz napja hivatalba lépett kabinetben a 19 tárca többségét a megbuktatott rendszerben is kormányzati pozícióban ülő politikusok kapták. Tuniszban a névsor nyilvánosságra hozása óta folyamatosan tüntetnek, az átmeneti kormány lemondását követelve.
Tuniszban nem fogy a tüntetők ereje. Több mint ezer ember táborozik három napja a Kasbah sétányon, a miniszterelnöki hivatal előtt. Délelőtt a tüntetők barikádot próbáltak építeni a sétányon, hogy elzárják az épülethez vezető utakat. A rendőrök könnygázzal támadtak az építőkre, és szétkergették őket.
Ezzel egy időben Tunézia második legnagyobb városában Sfax-ban általános sztrájk kezdődött. A legbefolyásosabb szakszervezet, az UGTT szerint több ezren nem vették fel a munkát. Szinte nincs olyan munkahely Sfax-ban, ahol ne lenne munkabeszüntetés. A sztrájkolók a kormány távozása mellett az egykori állampárt, az RCD feloszlatását is követelik.
Megfigyelők szerint a kabinet átalakítását már nem lehet sokáig halogatni. Nem megerősített információk szerint valószínűleg az összes olyan miniszter távozik, aki már az előző rendszerben is kormányzati funkciót töltött be.
(Visited 1 times, 1 visits today)