Küszöbön a katonai akció Elefántcsontparton?

Mali, Bamako – Katonai erővel oldaná fel a politikai patthelyzetet Elefántcsontparton a Nyugat-Afrikai Országok Gazdasági Közössége (ECOWAS). A csapatok felkészültek, de a politikusok még bíznak abban, hogy a nyomásgyakorlás eredményes lesz, különösen akkor, ha az ENSZ is nagyobb felelősséget vállal a rendezésben. Senki sem akar vérontást.

„Készen állunk a katonai beavatkozásra és csak a nyugat-afrikai államfők utasításaira várunk. Feladatunk, hogy visszaállítsuk a demokráciát az országban” – mondta Olusegun Petinrin tábornok, az ECOWAS erők főparancsnoka. A tábornok megjegyezte, hogy a katonai akciót az ENSZ erőkkel közösen valósítanák meg. A nemzetközi közvetítők legutóbbi látogatása eredménytelen volt. Már sokadszor. A megbeszélések után a hatalmához ragaszkodó Gbagbo kabinetje kijelentette, a tárgyalásnak vége. Dennis Onyango, a közvetítők szóvivője elmondta, hogy Raila Odinga kenyai miniszterelnök határozottan és érthetően kijelentette Gbagbónak, hogy katonai beavatkozással mozdítják el a hatalomból, ha a békés rendezésre tett erőfeszítések kudarcot vallanak. Határidőt viszont még nem tűztek ki. Válaszlépésként Laurent Gbagbo parancsot adott a rendőröknek és a hadsereg katonáinak, hogy tartóztassák fel és vizsgálják át az összes ENSZ járművet. Az ENSZ főtitkára, Ban Ki Moon elítélte Gbagbo utasítását, és arra emlékeztette, hogy minden ENSZ-ellenes akció megsérti a nemzetközi jogot, és nem marad következmények nélkül. Az ENSZ szóvivője, Corinne Momal-Vanian pedig egyszerűen azt közölte, hogy az elefántcsontparti hatóságoknak nincs joguk átvizsgálni az ENSZ járművek.

A két hónapja tartó válságban 260 ember vesztette életét. Az ENSZ képviselői csütörtökön jelentették be, hogy 23 nő nemi erőszak áldozata lett az országban. Az egyik sértett Outtara táborának aktivistája volt.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez