Algéria és a tunéziai fordulat tanulságai

Algéria, Algír – A tunéziai elnök elüldözése után az algériai ellenzék véleménye szerint a hadsereget arra kellene ösztönözni, hogy enyhítsen a belpolitika szorításán.

Szaid Szaadi, a Kultúra és Demokrácia Pártjának (RCD) vezetője a januári zavargások idején letartóztatott foglyok szabadon engedését követeli. A legnagyobb ellenzéki párt márciusra tüntetést tervez, hogy nyomatékosítsa követelését. Az algériai hatóságok viszont ezt nem nézik jó szemmel, így már most betiltották a demonstrációt, mert az „megzavarná a közrendet”.

Az élelmiszerárak emelkedése miatt az elmúlt hónapokban több algériai városban zavargások törtek ki, két ember meghalt, több százan megsérültek. Algériában a hivatalos adatok szerint 2010-ben több mint 9700 megmozdulást szerveztek. A feszültség enyhítése érdekében az ország vezetése néhány élelmiszer árát körülbelül a felére csökkentette, a fedezetet az olajból származó bevételek biztosították. A kabinet emellett elindított egy ötéves tervet, melyben 268 milliárd dollárból fogják a gazdaságot modernizálni, munkahelyeket teremtenek, és otthonokat építenek.

Az ellenzék szerint ez nem elég, enyhíteni kellene a nyomást a politikai pártokon is. Szaadi elmondta, hogy több mint 20 éve az ellenzéki párt tagja. Szerinte Algéria már túllendült volna a válságon, ha a hadsereg nem telepedne rá a politikára. Az elnök, – aki egyben a hadsereg főparancsnoka- ezzel szemben folyamatosan azt hangoztatja, hogy tiszteletben tartja az alkotmányt és a demokrácia intézményeit.

Szaadi úgy gondolja, hogy változnia kell a jelenlegi politikának. Több arab állam és nyugati ország is attól tart, hogy a radikális iszlamisták nagyobb befolyásra tennének szert, ha az ország vezetése enyhítene a szigoron, és szabaddá tenné a politikai versenyt. Az ellenzéki politikus szerint viszont a kormány mindig az iszlamista kártyát játssza ki, ha szóba kerülnek a változtatások.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez