A kormányerők készen állnak arra, hogy átfogó támadást indítsanak az iszlamista lázadók és a térségben működő terror szervezetek ellen, méghozzá hamarosan-jelentette ki a miniszterelnök. A politikus arról is beszélt, hogy az elmúlt időszakban sikerült újjászervezni a központi hadsereget, nyolcezer katona áll készenlétben, közülük ezren Ugandában kaptak nemzetközi kiképzést. A bérüket is kifizették, így minden esély megvan arra, hogy hatékonyan lépjenek fel a lázadókkal szemben.
A miniszterelnök arra is felhívta a figyelmet, hogy a tavaly alakult, tekintélyes, korábban kényszerűségből külföldön élő technokratákból álló 18-tagú kabinet egyre népszerűbb, de külföldi segítség nélkül nem tudja megoldani az ország előtt tornyosuló feladatokat. Példaként említette, hogy a politikai káosz miatt 2 és félmillió szomáliait éhínség fenyeget, és félő, hogy megismétlődik az 1992-es katasztrófa, amelyben félmillió ember halt éhen. Szomáliának 1991 óta nincs legitim kormánya, a korábbi diktátor, Mohammed Sziad Barre uralmát megdöntő fegyveres csoportok nem tudtak megosztozni a hatalmon, az ország káoszba süllyedt. A 2004-ben megalakult átmeneti kormány az Afrikai Unió békefenntartó csapatainak, az ENSZ és az Egyesült Államok támogatásának köszönhetően tudja fenntartani magát, de a lázadók teljesen beszorították őket Mogadishu belvárosába.
A kormányfő azonban bízik a sikerben. Az új kabinet támogatottsága 80% körüli a lakosság körében, és ez az arány még növekedhet, ha az emberek látják, hogy képes hatékonyan fellépni a lázadókkal szemben. A politikus az eredmények közé sorolta, hogy a legerősebb fegyveres ellenálló csoport negyven fiatal tagja nemrégiben önként átállt a kormányerők oldalára. A további sikerekhez azonban a nemzetközi közösség figyelmére, adományaira, vagyis pénzre van szükség. A terroristák ellen akkor lehet hatékonyan fellépni, ha a kormánycsapatok felszereltségben, ellátásban is felveszik velük a versenyt, mondta a miniszterelnök. Reális veszélynek mondta, hogy az Afganisztánból kiszoruló al Kaida Szomáliában talál menedékre, ezért közös érdek a terroristákkal szembeni küzdelem. A kormány mandátuma augusztusig szól, hogy mi lesz ezután, azt a miniszterelnök sem tudja. Mint mondta, a vetélkedőkön ezt nevezik „egymillió dolláros” kérdésnek.