A káosz felszámolását ígéri Szomália kormánya

Szomália, Mogadishu- Az iszlamista fegyveresek uralmának megtörését, törvényes rendet és nyugalmat ígér Szomália novemberben hivatalba lépett kormányának vezetője. Mohammed Abdullahi Mohamed az AP hírügynökségnek nyilatkozva elismerte, hogy az országot csak erőteljes külföldi támogatással lehet stabilizálni.

A kormányerők készen állnak arra, hogy átfogó támadást indítsanak az iszlamista lázadók és a térségben működő terror szervezetek ellen, méghozzá hamarosan-jelentette ki a miniszterelnök. A politikus arról is beszélt, hogy az elmúlt időszakban sikerült újjászervezni a központi hadsereget, nyolcezer katona áll készenlétben, közülük ezren Ugandában kaptak nemzetközi kiképzést. A bérüket is kifizették, így minden esély megvan arra, hogy hatékonyan lépjenek fel a lázadókkal szemben.

 A miniszterelnök arra is felhívta a figyelmet, hogy a tavaly alakult, tekintélyes, korábban kényszerűségből külföldön élő technokratákból álló 18-tagú kabinet egyre népszerűbb, de külföldi segítség nélkül nem tudja megoldani az ország előtt tornyosuló feladatokat. Példaként említette, hogy a politikai káosz miatt 2 és félmillió szomáliait éhínség fenyeget, és félő, hogy megismétlődik az 1992-es katasztrófa, amelyben félmillió ember halt éhen. Szomáliának 1991 óta nincs legitim kormánya, a korábbi diktátor, Mohammed Sziad Barre uralmát megdöntő fegyveres csoportok nem tudtak megosztozni a hatalmon, az ország káoszba süllyedt. A 2004-ben megalakult átmeneti kormány az Afrikai Unió békefenntartó csapatainak, az ENSZ és az Egyesült Államok támogatásának köszönhetően tudja fenntartani magát, de a lázadók teljesen beszorították őket Mogadishu belvárosába.

A kormányfő azonban bízik a sikerben. Az új kabinet támogatottsága 80% körüli a lakosság körében, és ez az arány még növekedhet, ha az emberek látják, hogy képes hatékonyan fellépni a lázadókkal szemben. A politikus az eredmények közé sorolta, hogy a legerősebb fegyveres ellenálló csoport negyven fiatal tagja nemrégiben önként átállt a kormányerők oldalára. A további sikerekhez azonban a nemzetközi közösség figyelmére, adományaira, vagyis pénzre van szükség. A terroristák ellen akkor lehet hatékonyan fellépni, ha a kormánycsapatok felszereltségben, ellátásban is felveszik velük a versenyt, mondta a miniszterelnök. Reális veszélynek mondta, hogy az Afganisztánból kiszoruló al Kaida Szomáliában talál menedékre, ezért közös érdek a terroristákkal szembeni küzdelem. A kormány mandátuma augusztusig szól, hogy mi lesz ezután, azt a miniszterelnök sem tudja. Mint mondta, a vetélkedőkön ezt nevezik „egymillió dolláros” kérdésnek.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez