Nem, nem és nem Elefántcsontparton

 

Elefántcsontpart, Abidzsán – Az Egyesült Államok befogadná Laurent Gbagbót, ha hajlandó lenni távozni, és átadni a hatalmát a nemzetközi támogatást élvező Alassane Ouattarának. Az Elefántcsontparton tárgyaló afrikai küldöttség dolgavégezetlenül hagyta el az elnöki palotát. 

A kenyai, sierra leonei, benini és zöld-foki szigeteki elnök korrekt ajánlattal érkezett Laurent Gbagbóhoz. A küldöttség tagjai azt ajánlották, hogy büntetlenül távozhat, és a támogatói között sem lesz boszorkányüldözés. A megbeszélés után egyik fél sem nyilatkozott, amiből az következik, hogy Laurent Gbagbót nem sikerült rávenni a távozásra. A küldöttség felkereste főhadiszállásán Alassane Ouattarát is. Javasolták, hogy találkozzon Gbagbóval. Ouattara három feltételhez kötötte a négyszemközti megbeszélést: Gbagbo ismerje el a Választási Bizottság által kihirdetett eredményt, ismerje el Ouattara győzelmét és számolja fel az ellenkormány központjaként szolgáló szálloda köré vont katonai blokádot. 
Erről azonban Gbagbo hallani sem akar, így marad a helyben topogás, a tehetetlenség.

A Jeune Afrique francia nyelvű hetilap internetes változata egy cikkben összeállította a Gbagbót támogatók listáját. A nyugat-afrikai országok között alig akad, amelyik nyíltan támogatná Laurent Gbagbót. Közéjük sorolható Angola, amelynek vezetése 2000 óta lekötelezettje Gbagbónak, aki abban az évben záratta be az ellenzéki Unita irodáját. Gambia volt az első, amelyik megpróbálta megtörni az Elefátcsonpart köré vont nemzetközi blokádot, igaz a kis országnak nincs túl sok szava Afrikában. A Zöld-foki szigetek államfője, akárcsak benini kollégája, jó kapcsolatokat ápolt korábban Gbagbóval. A benini elnök most azért nem mer nyíltan elköteleződni, mert az idén elnököt választanak Beninben, és minden koccanás a nemzetközi közvéleménnyel végzetes lehet újraválasztási terveihez.

A Szocialista Internacionálé hozzáállása nem teljesen egyértelmű. A volt francia külügyminiszter Roland Dumas például részt vett Gbagbo önbeiktatásán, míg a hírek szerint a francia elnökségre pályázó Dominique Strauss-Khan a hatalom békés átadását kérte elvtársától.

A sikertelen békítő tárgyalások után a nyugat-afrikai országokat tömörítő Ecowasc soros elnöke, a nigériai Jonathan Goodluck változtatna a szervezet elefántcsontparti politikáján. Ez jelenthet katonai beavatkozást is.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez