Az Európai Unió és Szomália

Szomália, Uganda -Pár napja érkezett vissza az a négy magyar katona, aki Ugandában, az Európai Unió által vezetett békekiképző misszióban a szomáliai kormányerők katonáit képezte ki hat hónapon keresztül. Erről a tevékenységről nagyon kevesen hallottak itthon, illetve sokan nem is tudják, hogy az EU milyen módon vesz részt a szomáliai újjáépítésben. Besenyő János őrnagy, ZMNE doktorandusz elemzése az Afriportnak.

Az elmúlt években az EU, mint a legnagyobb anyagi támogatást nyújtó donor, egyre nagyobb szerepet vállalt a „bukott államként” ismert Szomália újjáépítésében. A pénzügyi támogatás mellett, az EU politikai téren is felelősséget vállalt az ország sorsáért, hiszen a nemzetközi közösséggel egyetemben támogatja a Dzsibuti Béke Egyezmény megvalósítását, az átmeneti kormányt és mindazokat a szervezeteket, amelyek pozitív változásokért küzdenek az évtizedes belháborúkkal küszködő Szomáliában. Az EU támogatja azokat az elveket, amelyeket a Béke Egyezmény is tartalmaz, a nemzeti megbékélést, egy új alkotmány elkészítését és elfogadását, majd egy új választás kiírását, ahol az emberek maguk dönthetnének az új vezetők személyéről és az ország további sorsáról a 2011 végén lejáró átmeneti időszak végén.

Az EU másik fő célja, hogy helyreállítsák a jogállamiságot Szomáliában és olyan, a szomáliaiak által működtetett kormányzat kerüljön hatalomra, amely képes megreformálni a kormányzati és a biztonsági szektort egyaránt. Az Unió által nyújtott pénzügyi segélyekből sikerült valamelyest javítani az Átmeneti Kormány által ellenőrzött területeken élő lakosság életkörülményeit, beleértve az alapvető szolgáltatásokat és a biztonságot is. A 2010-es év folyamán az EU 23 projektre 52 millió eurót biztosított, vissza nem térítendő támogatásként.

Az Európai Fejlesztési Bank 12 millió eurót adott a szomáliai rendőrség kiépítésére és felszerelésére az ENSZ Fejlesztési Programjának keretén belül, illetve további 31 milliót az igazságszolgáltatás reformjára. Az Unió további anyagi és logisztikai támogatást nyújt az Afrikai Unió szomáliai békefenntartó műveletének (African Union Mission in Somalia-AMISOM), annak a megalakulásának kezdete óta. Az EU tagállamai a kétoldalú kapcsolataikon keresztül 5 millió eurót adtak a műveletek tervezéséhez szükséges infrastruktúra kialakításához, illetve további 95 millió eurót az afrikai békefenntartók fizetésére, a missziók működtetésére, a kommunikációs, egészségügyi rendszer kiépítésére és az egyéb járulékos költségekre (African Peace Facility).

Katonai részről az EU két béketámogató művelet költségeit biztosította Szomáliában (ezek az EUNAVFOR-Atalanta és az EUTM Somalia). Emellett az ország parti őrségének és haditengerészetének létrehozásában, fejlesztésében is jelentős szerepet vállalnak az európai országok, hogy ezzel is csökkentsék a kalózok tevékenysége által okozott károkat.

2_copy

Az Unió több karitatív szervezeten keresztül támogatja a társadalom legelesettebbjeit és az ország újjáépítését. Ezekre a célokra 2008 és 2013 között 215,4 millió eurót biztosít a költségvetés, ebből oktatási programokra 36 millió eurót (13 projekt), a földművelést és a háziipart támogató programokra 48 millió eurót (25 projekt), egészségügyre, biztonságos vízellátásra 27 millió eurót (17 projekt) fordítanak.

Az Európai Unió Kiképző Missziója

Az EU az első kiképző műveletét (EUTM Somalia/European Union Training Mission in Somalia) 2010 májusában kezdte meg az ugandai Bihanga településen. A misszióba 15 európai ország, köztük Magyarország is, küldött katonákat, akik 2×6 hónapos intervallumú időszakokban 2×1000 szomáliai katona kiképzését vállalták az Ideiglenes Kormány számára. A tervek szerint ezek a katonát képezik majd a bázisát az ország újonnan felállítandó haderejének, de a kormányzat már annak is örülne, ha a főváros Mogadishu biztonságát képesek lennének szavatolni. A fővárost azonban a kormányzattal és egymással is szembenálló hadurak csapatai terrorizálják.

4_copy

Az EU szorosan együttműködik az Amerikai Egyesült Államokkal, az Afrikai Unióval és Ugandával a művelet során, amelynek a gyakorlati részét az európai és az ugandai kiképzők valósítják meg. A tisztek és a magasabb beosztású tiszthelyettesek kiképzését az európaiak, a többi katona kiképzését pedig az ugandai hadsereg szakemberei végzik. A kiképzés utolsó időszakában pedig közösen „kovácsolják össze” a különböző szintű kiképzést kapott egységeket.

Az EU 10 kiképzőcsoportot hozott létre, amelyeket az azonos országból érkező kiképzők működtetnek, bár van olyan is amelyet több nemzet katonái működtetnek. A magyar katonák a németekkel közösen működtetnek egy kiképzőcsoportot, amelyet egy magyar katonatiszt, Horváth Csaba főhadnagy irányít. A képzés modulrendszer alapú, amelyek egymásra épülnek, de speciális képzést (tűzszerész, egészségügyi, kommunikációs, stb.) biztosítanak a szomáliaiak részére. A kiképzésben részesülő szomáliaiakat az Ideiglenes Kormány és az EU által megkötött egyezmény alapján válogatták össze, az ország különböző területeiről és a kiképzés során nem rendelkeznek saját fegyverrel. A fegyvereket, amiket a felkészítés során használnak, azt az ugandai katonák biztosítják a számukra, majd a gyakorlatok után összegyűjtik.

5_copy

Ez az EU első olyan missziója, ahol a katonák nem járőrszolgálatba járnak, vagy konvojokat kísérnek, nincsenek biztosítási vagy logisztikai feladataik (ezeket mind az ugandai katonák végzik), hanem katonai kiképzést folytatnak. A misszió munkáját nehezíti, hogy egészen más körülmények között kell az európai katonáknak dolgozniuk, mint amit megszoktak korábban. Meg kellett szokniuk az éghajlatot, az eltérő életkörülményeket, vagy éppen az „afrikai hozzáállást”. Az európaiak ugyanis nagyon szigorú időrendben, a határidőket tartva dolgoznak, ez azonban az afrikai országok többségében nem így működik, így ebben a kérdésben is kompromisszumokra kényszerültek a kiképzők.

6_copy

Külön problémát jelent a kiképzendők eltérő háttere. Van, aki kapott korábban kiképzést akár a szomáliai hadseregben, akár más afrikai vagy európai országok kiképzőitől, de sok olyan szomáliai is van, akik soha semmilyen katonai kiképzésben nem részesültek. Van, aki már harcolt, de olyan is, aki még fegyvert sem fogott a kezében. Ezért a kiképzés kezdetekor felmérték az állományt, majd az eredmények tükrében hozták létre a kiképzési modulokat. Az európai kiképzők nemcsak, a szomáliai katonákat képzik ki, hanem azokat az ugandai tiszteket és tiszthelyetteseket is, akik a későbbiek során átveszik az európai kiképzők szerepét, így az AMISOM (African Union Mission in Somalia) képes lesz önállóan felkészíteni a szomáliai kormánycsapatokat. A misszióban más speciális tanfolyamokat (informatikai, híradó, tűzszerész, egészségügyi, stb.) is szerveznek a szomáliai hadsereg tagjai számára.

7_copy

A kiképző missziót azért Ugandában és nem Szomáliában hozták létre, mivel az Afrikai Unió által működtetett AMISOM katonáinak nagyobb részét az ugandai hadsereg (Uganda People’s Defence Force – UPDF) egységei biztosítják. a misszió parancsnoka, napi munka kapcsolatban van Wamala tábornokkal, az ugandai szárazföldi csapatok parancsnokával, illetve összekötő tisztet delegált Nairobiba, az AMISOM főhadiszállására. Az EU nem csak kiképzési, hanem jelentős logisztikai és anyagi támogatást is nyújt a szomáliai biztonsági szektor reformjához.

A Magyar Köztársaság a misszió teljes időtartalmára vállalta a kiképzők biztosítását, így a korábban Ugandában kint dolgozók váltására küldött katonáink már a beosztásaikban dolgoznak. Habár a művelet sikeresnek mondható és annak folytatásáról tárgyalások is folytak, döntés még nem született, így nem tudni, hogy az EU marad-e Szomáliában vagy befejezi az ottani tevékenységét.

3_copy

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez