A világörökségi listán felsorolt helyszínek kevesebb, mint 10 százaléka található Afrikában. És a fekete kontinensen van a veszélyeztetett helyszínek jelentős része, 40%-a. Ezek már aggodalomra okot adó arányok. Az UNESCO által közzétett részletes adatok még beszédesebbek. Jelenleg 911 világörökségi helyszínt tartanak számon, ezek közül 34 szerepel a veszélyeztetettek listáján. Afrikában 78 olyan terület van, amelyeket a világörökség részének nyilvánítottak, ebből 14 veszélyeztetett.
A szervezet álláspontja szerint a lehető legnagyobb támogatást kell nyújtani Afrika kormányainak a veszély csökkentése érdekében. A legnagyobb problémát a műemlék és természetvédelmi, valamint a gazdasági érdekek ütközése okozza.
Az UNESCO elindított egy kétéves – várhatóan 2011 júliusában véget érő –programot, amelynek célja legalább a jelenlegi állapotok megőrzése, fenntartása az afrikai helyszíneken. A programról készülő jelentés tartalmazni fog néhány javaslatot és tervet is, melyeket 2011 és 2017 között kell teljesíteni. Több afrikai ország most ismerte fel a világörökségi helyszínek jelentőségét. Az UNESCO szerint a nemzetközi közösség felelőssége, hogy összefogjon a veszélyben lévő területek megmentése érdekében.
A leginkább veszélyben lévő természeti értékek Afrikában:
öt helyszín a Kongói Demokratikus Köztársaságban
-
a Manovo-Gounda Nemzeti Park a Közép-Afrikai Köztársaságban
-
az esőerdők Madagaszkáron
-
a Comeo Nemzeti Park Elefáncsontparton
-
a Mount Nimba természetvédelmi terület Guinea, Libéria és Elefántcsontpart határán