A Harvard Egyetemen készült kutatásból kiderül, hogy az afrikai mezőgazdaságban, annak rossz szerkezete ellenére hatalmas tartalék van. A modern technlógia felhasználásával a kontinens önellátóvá válhat. Ezt a változást, és így az import függőséget felszámolni, körülbelül egy emberöltő alatt lehetne megvalósítani. A jelentés szerint szükséges lenne a nyersanyag exportálása helyett, inkább a mezőgazdaság fejlesztésére koncentrálni.Példaként a szakmai képzések fejlesztését és a fejlett infrastruktúra jobb kihasználását emeli ki a tanulmány.
A modern kommunikációs eszközök használata is katalizártorként hathata fejlődésre. A farmerek információt cserélhetnek a piaci árakról és az időjárási viszonyokról.
A termelékenység fokozására a szakértők a biotechnológiában látják a megoldást, beleértve az egyébként vitatott értékű genetikailag módosított magvak felhasználását. A génmódosított magvak sokkal ellenállóbbak, szélsőséges körülmények között is magas terméshozamot ígérnek. Az új technológiát alkalmazva a növények jóval ellenálóbbá válnának a száraz égehajlat ellen. Különösen a kukorica módosított verzióját tudnák a leginkább felhasználni.
Dél-Afrika, Burkina Faso és Egyiptom már alkalmazza a génmódosított vetőmagokat. Feltételezhetően Kenya és Tanzánia is csatlakozni fog a közeljövőben ehhez a csoporthoz.
Az agrárboom megvalósításához viszont politikai stabilitásra van szükség. És az országok vezetőinek be kellene látniuk, hogy rövid távú érdekek helyett közép és hosszú távra kell befektetni. Ezért a tanulmány is megjegyzi, hogy az oktatás fejlesztése, a víz és energia biztonság megretemtésével egyformán létfontosságú.
Afrikában az elmúlt 20 év alatt 220 millió főre nőtt az alultápláltak száma. Ez azt jelenti, hogy a kontinensen minden ötödik ember éhezik, miközben az afrikaiak 70 százaléka a mezőgazdaságban dolgozik.