Romokban az egészségügy

Zimbabwe, Harare – Zimbabwe fővárosának kétmillió lakója, de csak négy működő kórháza. A főváros határán túl ennél még rosszabb a helyzet, sok embernek annyi pénze sincs, hogy buszra szálljon és elmenjem egy rendelőbe. Csak a legkiváltságosabbak kapnak megfelelő egészségügyi szolgáltatást.

Magas csecsemő halálozási arányra figyeltek fel emberjogi aktivisták Zimbabwe fővárosában. A Harare déli szegletében található Hopley Farm kerületben öt hónap alatt 21 kisbaba halt meg. A civil szervezet szerint azért, mert a településen nincs semmilyen egészségügyi ellátás. Simeon Mawanza a szervezet szóvivője azt mondta, hogy a településen élő terhes kismamáknak legalább 8 kilométert kell gyalogolniuk legközelebbi orvosig. Mawanza hozzátette, hogy a helyieknek még buszjegyre sem telik, nem ritka, hogy a kismamák az orvoshoz gyalogolva vetélnek el.

A településen 5000 ember él. 2005-ben költöztettek át őket Mugabe elnök parancsára a hararei nyomornegyedekből. Az ENSZ úgy becsüli, hogy politikai okok miatt összesen 700 000 embert költöztettek el, az ország más részeibe. Az Amensty International tanulmánya szerint az áthelyezettek még a nyomornegyedeknél is rosszabb körlmények közé kerültek.

Az ENSZ adatai szerint Zimbabwében a szinte láthatalan egészségügyi rendszer miatt minden 110 000 szülésből 770 kismama meghal. Az Egészségügyi Világ Szervezet szerint a zimbabwei vezetés 7 dollárt, körülbelül 1500 forintot költ évente egy fő egészségügyi ellátásáért. A szervezet szerint ennek minimum ötszörösét kellene egy emberre költenie az államnak. .

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez