Laurent Gbagbo a törvényből vezeti le, hogy ő az új elnök. Elefántcsont parton az Alkotmány Tanács jogosult a választások hivatalos végeredményét kihirdetni.Az ENSZ pedig nem azért van jelen, hogy beleszóljon. Ha mégis beleszól, azzal éppen az ENSZ alapokmányát sérti meg.
Youn-jin Choi, az ENSZ főképviselője a 2005-ben kötött politikai megállapodásokból vezeti le, hogy joga van az eredmények alapján kimondani, hogy ki az új elnök. A 2005-ös megállapodás alapán hozták létre a Választások Főképviselője posztot, amelyet egy ENSZ diplomata tölt be. Négy feladata közül az egyik éppen a választások hitelesítése. Bár a titulus megváltozott, Youn-jin Choi szerint az ENSZ tisztségviselő jogai megmaradtak.
Ezt vitatják az elefántcsontparti hatóságok.Alcide Djédjé államfői tanácsos meg is üzente Youn-jin Choi-nak, hogy nagyon súlyos beavatkozásnak tartja, ha az ENSZ akarja megmondani ki az elnök Elenfántcsontparton.
A kötélhúzás most kezdődik.
A kötélhúzást mindig azok nyerik, akik erősebbek.Csakhogy nem biztos, hogy ahol többen vannak erősebbek is. Alassanea Ouattara mögött ott áll az ENSZ, az Európai Unió, Ban-Ki-Moon, Barack Obama, Nicolas Sarkozy, és az Uniós külügyminiszter , Catherine Ashton is. Szép és erős lista, de vajon elég lesz-e legyőzni Laurent Gbagbót. Gbagbo mögött felsorakozott a hadsereg és az összes fegyveres testület, az Alkotmány Tanács és közigazgatás egy része is.
Hogy ki ül végül az elnöki székbe valószínűleg nem a nemzetközi szervezetek akaratán fog múlni. Mintahogy az sem, hogy az új hatalom beljebb viszi a zsákutcába Elefántcsontpartot, vagy kivezeti belőle.