A bűn paradicsoma

Egyesült Államok, New York – A Kongói Demokratikus Köztársaságban az elmúlt években elszaporodtak a bűnszervezetek. A korrupció mindet átsző, néha nehéz megállapítani, hogy ki az igazi ellenség: a lázadók vagy a hadsereg.

 

 

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa úgy döntött, hogy egy évvel meghosszabbítja, a nemzetközi szankciókat a Kongói Demokratikus Köztársasággal szemben. Ez azt jelenti, hogy a 2003-ban bevezetett fegyver embargó továbbra is érvényben marad. Újabb szankciókkal sújtották a kongói vezetés magas rangú képviselőit is, akik ellen utazási korlátozásokat rendeltek el és befagyasztották a külföldi bankszámláikat.

A világszervezet azzal indokolta a döntést, hogy megszaporodtak a bűnszervezetek az ásványkincsekben gazdag országban. A hadsereg kegyetlenkedéseit sem sikerült megfékezni. Az ENSZ egyik kongói jelentéséből kiderült, hogy a bűnszervezetek többsége a hadseregen belül működik. Tagjaik rettegésben tartják a helyi lakosságot, és védelmi pénzt szednek be a bányák üzemeltetőitől, akiket ráadásul meg is adóztatnak. Az ENSZ aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a 2010-ben feltárt 3723 bűncselekményből 1302-őt a kongói hadsereg követett el, míg a lázadók felelősségét 698 esetben állapították meg.

A véres konfliktusok többsége az ásványkincsekben gazdag tartományokban fordul elő, ahol a tét a bányák feletti ellenőrzés. Az ENSZ jelentéséből kiderült, hogy Kivu tartományban tevékenykedő hutu lázadók (FDLR) 2008-ban megpróbáltak uránt értékesíteni a feketepiacon, sikertelenül.

A kongói hadsereg nem sokban különbözik a helyi lázadóktól. A helyi lakosok ugyanúgy rettegnek a katonáktól, mint az ellenségtől.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez