Bocsánat a diktátornak

Közép-afrikai Köztársaság, Bangui – Rehabilitálták az afrikai kontinens utolsó császárát, aki vérrel írta be nevét a történelembe.

 

A Közép-Afrikai Köztársaság függetlenségének 50-dik évfordulója alkalmából a jelenlegi elnök, Francois Bozize elrendelte Jean Bedel Bokassa rehabilitálását. Az egykori uralkodó 14 évig vezette az afrikai országot. Bozize elnök azzal indokolta a döntését, hogy Bokassa a nemzet igaz fia volt, aki sokat tett az országért, annak lakosságáért. Az elnök ezután hazája Becsületrendjével tüntette ki Bokassa özvegyét, Catherine Bokassát.

Jena Bedel Bokassa az afrikai kontinens egyik leghírhedtebb diktátora volt, aki saját állatkertet nyitott, ahol krokodilokat, oroszlánokat és egyéb ragadozókat tartott. A főként a halála után elterjedt szóbeszéd szerint nem egyszer fordult elő, hogy ellenségeit kedves vadjai elé vetette. 1966 szilveszter éjszakáján került hatalomra, egy katonai puccsot követően. A saját unokatestvérét buktatta meg. Bokassa elnökké nevezte ki magát és bevezette az egypártrendszert az országban. 1969-ben egy sikertelen puccsot követően felfüggesztette az alkotmányt, és saját kezébe vette az irányítást. Bokassa egyik legfőbb szövetségese Moammer Kaddhafi volt, az iránta érzett barátságtól indíttatva még a muszlim vallást is felvette és a nevét Sala Eddine Ahmed Bokassára változtatta. 1977-ben átalakította az ország államformáját, és császárrá koronáztatta magát.

Bokassa uralmának 1979-ben lett vége. Az elmeháborodott elnök számos olyan intézkedést hozott, amellyel teljesen elveszítette a nép támogatását. A méregdrága udvartartás költségeit az ország nem tudta fizetni és a lakosság türelme is fogytán volt. 1979 januárjában tömeges tüntetéseket szerveztek Bokassa ellen, aki válaszul belelövetett a tömegbe. Az utolsó húzása az volt, hogy iskolásokat záratott börtönbe, mert szüleik nem voltak hajlandóak megvásárolni a cége által gyártott méregdrága egyenruhákat. A diákokat megkínozták, 100-an meghaltak. Bokassát 1979 szeptemberében buktatták meg, a távollétében. Az ellene elkövetett puccs egyik fő támogatója Franciaország volt. Bokassa 1986-ig száműzetésben élt, majd váratlanul hazatért, ahol bíróság elé állították. 12 évre ítélték el, majd 1993-ban amnesztiát kapott és kiszabadult. 1996-ban szívroham következtében meghalt.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez