A jelentés megjegyzi azt is, hogy oda kell figyelni Dél-Afrika közreműködésére, mert Pretoria érdeke a status quo fenntartása, valódi változások és reformok helyett. És Pretoriának sikerült fenntartani a status quo-t. A 2007 júliusi diplomáciai jelzés után egy évvel, Robert Mugabe elnök és legfőbb riválisa Morgan Tsvangirai aláírta a hatalommegosztásról szóló megállapodást. Ekkor Zimbabwe már túl volt egy véres elnökválasztási meneten, és hiperinfláció gyötörte az ország gazdaságát .Ráfért a békesség a zimbabweiekre.Az új politikai éra stabilizálta a gazdaságot, miközben a kormányzati posztok elosztásáért állandósult a belső harc.
Mára a status quo-n nyugvó kormányzás ismét a szakadék szélén áll. A dél-afrikai elnök, Jacob Zuma próbál közvetítetni Mugabe és Tsvangiari között, egyre kevesebb eséllyel.
A követ következtetett
Mugabe okosabb és könyörtelenebb bármely zimbabwei politikusnál, írta jellemzésként a 2007-es jelentésben Chritopher Dell nagykövet. Ha érdeke úgy kívánja az ördöggel is cimborál, briliáns taktikus és pillanatok alatt új játékszabályokat hoz, és arra kényszerít mindenkit, hogy az ő kottájából játsszon. Az egykori amerikai nagykövet többször is szembe került a függetlenség kivívása, 1980 óta hatalmon lévő Mugabéval,ezért kapta tőle a „Dell from Hell” (Dell a pokolból) gúnynevet.
Dell nem bánt kesztyűs kézzel az ellenzéki Tsvanagiraival sem. Bátor, elkötelezett, demokrata -szólt a Dell-féle udvarias jellemzés majd hangnemet váltott. Nem nyitott a tanácsokra, és a körülötte lévő emberek kiválasztásában határozatlan és megkérdőjelezhető döntéseket hoz.