Egyiptomban valami készül

A hétvégén Egyiptomban választásokat tartottak. A tét 508 parlamenti hely elosztása volt. Az ország 80 milliós lakossága évi 2%-al növekszik. 90%-a muzulmán, 10%-a kopt keresztény. 71,4 % az írástudók aránya. 2009-es felmérések szerint a GDP 469,9 milliárd USD, az évi GDP növekedés 5,5%, az egy főre jutó GDP 6000 USD. A munkanélküliségi ráta 9,4%. Az utóbbi években tapasztalt élelmiszerár emelkedés, az alacsony bérek, a nyomor terjedése növelte az elégedetlenséget. Mihálffy Balázs elemzése.

 

Az összesen 24 bejegyzett párt közül csupán három van jelen a parlamentben. Ezek közül az első helyen áll a Hoszni Mubarak elnök által vezetett Nemzeti Demokrata Párt, amely a 2005-ös választásokon 70%-ot, azaz 454 helyet nyert. Mubarak 1981 óta van hatalmon, jelenleg 82 éves és egészségügyi problémákkal küszködik. Mindent elkövetett, hogy fiát, Gamalt maga mögé állítsa és szerephez juttassa, de ez széles körben váltott ki ellenkezést. Jelenlegi célkitűzésük az ellenzék parlamenti visszaszorítása volt. A legnagyobb ellenzéki erőt a Muzulmán Testvériség Pártja képviseli, amely jelenleg 20%-al van jelen a parlamentben. Szándékuk volt a 30% elérése, de a vasárnapi választások után kérdéses, hogy a 20%-ot megtarthatják-e. A harmadik „csendes ellenzék” a szekuláris Új Wafd (küldöttek) Pártja, amelynek tagjai gyakorlatilag a Muzulmán Testvérek elől hivatottak elorozni a szavazatokat.

A jelenlegi hatalomban megrendült a bizalom, ugyanakkor a vallási párt sem kínál az ékes szavakon és lelkesítő ígéreteken túl megoldásokat. Általánosan jellemző a csalódottság, fásultság, elégedetlenség. Mindezt a politika manipulálja és a másik táborra mutogat. A hatalom a megfigyelőket ellenőrzés alá vonta, olyan bürokratikus előíráshalmaznak kellett eleget tenniük, melyeknek csak 10%-uk felelt meg. Nem tehettek fel kérdéseket sem szavazatgyűjtő biztosoknak, sem szavazóknak. Az elmúlt időszakban 22 Muzulmán Testvérekhez tartozó aktivistát tartóztattak le, további 1400 tevékenységét pedig akadályozták. Múlt csütörtökön Alexandriában 12 ellenzéki aktivista állami intézményekre a Muzulmán Testvériség szlogenjeit erősítette fel, ezért a kampánycsend megsértése címén a bíróság őket 2 év börtönbüntetésre ítélte. Kairóban is állandó készültséget tartottak fenn, erőszakos cselekményekről, brutalitásokról is érkeztek jelentések.

A választások eredménye és a Nemzeti Demokrata Párt győzelme nem kérdéses. A kérdés Egyiptomban a hogyan tovább?

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez