Afrika városai már most is túlnépesedettek. Egyre nagyobbak a településeket körülölelő nyomornegyedek is. A vidéki lakosság sokszor a megélhetés reményében, vagy valamilyen természeti csapás miatt hagyja el eredeti lakóhelyét. AZ ENSZ friss népesedési jelentése szerint 2050-re Afrika lakossága elérheti az 1 milliárd 250 millió főt. Az urbanizáció pedig 50 százalékos lesz, vagyis több mint 700 millió afrikai fog városokban lakni. Afrika gazdasági növekedése és a városok fejlődése viszont várhatóan nem tudja majd tartani a tempót. A kontinens település szerkezete is egyenlőtlenségeket mutat. Az afrikaiak negyede a part menti száz kilométeres sávban él. A rapid urbanizációból származó gondokat további különbségek is erősíthetik. Az északi országokban az elmúlt években 7 százalékkal csökkent a nyomornegyedekben élők száma, a Szaharától délre, – jóval nagyobb területen, magasabb lakosságszám mellett- ez a csökkenés alig érte el az öt százalékot. A klímaváltozás is előmozdíthatja a biztonságosabb, jobban ellátott városokba költözést.
Az urbanizációs tempó a jelentés szerint, 3,41 százalék, ami a leggyorsabb a világon. Ahhoz, hogy ezt lassítani lehessen és a városiasodás érzékelhető gazdasági fellendülést is hozzon, négy feltételt állítanak a szakértők.
Fejleszteni kell az infrastruktúrát, erősíteni kell az egészségügyet, az oktatást és a biztonságot. Ennek eléréséhez az afrikai országoknak meg kell duplázniuk az erőfeszítéseiket. Lényeges lépés a ma még hiányzó városrendezési tervek elkészítése. Biztosítani kell az ivóvíz ellátást, és emellett olyan finanszírozási modelleket kell kialakítani, amelyek a legszegényebbeket segítik az otthonteremtésben. Kérdéses, hogy 40 év elegendő lesz-e a felkészülésre.