A szekta egykori székhelyén még most is sok a törmelék, a rom. Tavaly júliusban rohanták le a nigériai erők a Boko Haram markasi főhadiszállását.
A harcokban a Vöröskereszt becslése szerint legalább nyolcszázan meghaltak, nemcsak a szekta tagjai, hanem civilek. A Human Rights Watch, nemzetközi emberi jogi szervezet, akkor elítélte a törvénytelennek tartott, tömeges kivégzéseket. Szóvá tették azt is, hogy a szekta vezérét a videóra felvett és mobiltelefonokon terjesztett kihallgatása után brutálisan megölték.
De a szekta nem tűnt el. Sőt. A romokból újjászületve egyre erősebb. Olyannyira, hogy szeptemberben fegyveresei megtámadtak egy börtön és több mint 700 fogvatartottat kiszabadítottak, akik közül másfélszázan iszlámisták. Az szekta erőre kapását jelzi az is, hogy az utóbbi két hónapban, legalább egy tucat gyilkosságot lehet neki tulajdonítani a hatóságok szerint. A legtöbb áldozat rendőr, de van köztük politikus is és egy imám, aki a hírek szerint a szektának nem tetszően hirdette az Igét.
Egyelőre úgy tudják visszatartani a szekta előretörését, hogy az új „főhadiszállásnak” számító Miaduguri várost szinte megszállták a rendőri és katonai alakulatok. Csakhogy ez most már nem feltétlenül lesz elég, jegyzi meg Khalifa Dikwa a miaduguri egyetem oktatója. Míg korábban fanatikus egyetemisták ragadtak fegyvert a szekta nevében, mostanra jól kiképzett, a gerillaharcban járatos „katonákkal” kell szembe szállni. A helyieken pedig lassan a félelem lesz úrrá.
Usmane Dunoma egy Korán iskola tanítója nem is titkolja félelmét: “Minden nap, minden héten egyre nagyobb bennünk a félelem. Válogatás nélkül bárkit megölnek. Nem lehet felismerni őket, hiszen pont úgy öltöznek, ahogyan mi. Nem lehet tudni, honnan jönnek, hová mennek. Rettegünk. “