Szakítópróbára készülve Szudánban

Dél-Szudán – Hétfőn indult a szavazásra jogosultak nyilvántartásba vétele a várva várt januári népszavazásra, amely dönthet Afrika legnagyobb országának kettészakításáról. A referendumot lehetővé tévő döntés hátterében az az északi és déli vezetők között létrejött egyezség áll, amely egy „puha határt” jelöl ki a két létrejövő állam között. A határ azért lesz „puha”, mert az őslakos nomád állattartók és a munkavállalók szabadon átléphetik.

A népszavazás végérvényesen lezárhatja, a több évtizeden át tartó, és mintegy kétmillió életet követelő polgárháborút. Elemzők szerint a harcokban megkeseredett déliek széles körben szavazhatnak a függetlenség mellett. Az országrész fővárosnak számító Dzsubában megafonokkal toborozzák szavazásra a lakosokat.

Újabb konfliktus kockázata

„Ez az ígéret földje és az ígéret földje már közeleg”. Ezt a dalt harsogják a dzsubai utcákon cirkáló kampányautók hangszórói, mintegy megelőzve a népszavazás eredményét. Délen az elszakadásról és a szabadságról szólnak a szavazásra buzdító gyűlések, míg az északi országrész elnöke, Omar Hassan al-Bashir hívei egyben tartanák Szudánt. A politikai feszültség szinte tapintható. A déli vezetők azzal vádolják az északiakat, hogy igyekeznek hátráltatni, megzavarni a referendumot, hogy így kezükben tarthassák a déliek olajkincsét. Az északiak elutasították a vádakat, az elnök többször is megerősítette, hogy tiszteletben tartja a választók döntését. „Az ország történelme döntő fejezetéhez érkezett” mondta el riportereknek a népszavazást szervező bizottság elnöke, Mohamed Ibrahim Khalil, miközben beismerte, hogy vannak még szervezési hiányosságok. Sok választópolgár például azt sem tudja, hol jelentkezhet a névjegyzékbe.

Vitatott osztozkodás

Az Afrikai Unió közvetítői szerint a déli és északi vezetők vasárnap keretegyezményt írtak alá az olajtartalékok és az államadósság megosztásának előkészítéséről. Mindkét fél leszögezte, nem akar újabb háborút. Ez biztató. Az viszont már kevéssé megnyugtató, hogy a felek nem tudtak megállapodni a központi olajtermelő régió,  Abyei hovatartozásáról.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez