Választási előkészületek és izgalmak Elefántcsontparton

Javában zajlik a választási kampány Elefántcsontparton. Elnökjelöltből nincs hiány, 14-en indulnak a megmérettetésen. Hárman komoly eséllyel.

A televíziók szinte folyamatosan közvetítik az indulók gyűléseit és beszédeit. Az utcákon plakátok és poszterek jelzik, hogy nagy eseményre készül a világ első számú kakaótermelő országa. Az emberek feszültek, mindenki izgatottan várja, hogy október 31-én végre leadhassa szavazatát. A választási bizottság  tagjai versenyt futnak az idővel, hogy előkészítsék a zökkenőmentes szavazást. A nemzetközi közösség is készül. Az ENSZ 500 katonával növelte az országban állomásozó biztonsági erők létszámát, illetve a politikai pártok vezetőit arra szólította fel, hogy őrizzék meg a nyugalmat a lakosság körében. Az elmúlt hónapok zűrzavarában a választásokat hatszor kellet elhalasztani. Hol a szavazólapokkal, hol pedig a választási listákkal voltak gondok. De a problémákat megoldották, így  Elefántcsontpart készen áll az október 31-én tervezett választásokra.

Riválisok

Az elefántcsontparti elnökválasztásnak három fő esélyese van, a jelenlegi elnök Laurent Gbagbo, a volt elnök Henri Konan Dédié és a volt miniszterelnök Alassane Dramane Ouattara vagy ahogy a helyiek hívják “ADO”. Azt még nem lehet tudni, hogy a három jelölt közül ki lesz a befutó, az viszont biztos, hogy mindhárom indulónak lelkes és népes tábora van.

A jelenlegi elnökről, Laurent Gbagboról azt tartják a támogatói, hogy határozott, megértő és nehezen befolyásolható ember. A hívei szerint Gbagbo nehezen manipulálható, – ellentétben két fő riválisával. A jelenlegi elnök fő támogatói a hadsereg vezetői, a déli milíciák és az ifjúsági mozgalmak.

A volt elnökről, Henri Konan Dédiéről azt mondják, hogy békés ember, akinek a megválasztása nyugalmat teremtene Elefántcsontparton. Főleg az értelmiségiek körében népszerű. Dédiének nincs annyi támogatója, mint két ellenfelének, még is sokan gondolják azt, hogy  képes lenne egyesíteni a kettészakadt országot.

A volt miniszterelnök, Alassane Dramane Outtara főleg a muszlimok lakta északi területeken népszerű. A keménykezűségéről és nemzetközi tapasztalatairól ismert Outtaráról a helyiek úgy gondolják, hogy jobban elfogadnák külföldön, mint riválisait.

Sokan viszont attól félnek, ha a két nagy ellenfél, Gbagbo és Outtara között dől el a választás, akkor könnyen újabb zavargások törhetnek ki a két tábor között. A polgárháborúban  egymás ellen küzdő felek valószínűleg nehezen viselnék  el, ha éppen korábbi ellenségüktől szenvednének vereséget.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez