Idén augusztusban, a Fergusonban zajló zavargásokkal párhuzamosan, egyiptomiak ezrei vállaltak szolidaritást a tüntetőkkel és tanácsokat adtak azzal kapcsolatban, hogy hogyan kell csökkenteni a könnygáz hatásait, vagy sikeresen felvenni a harcot a rendvédelmi erőkkel. Egy egyiptomi tábornok, aki többek közt részt vett tavaly a Muszlim Testvériség tüntetőinek a leverésében, pedig „hasznos ajánlásokkal” látta el az amerikai hatóságokat,hogy hogyan kell a lehető leghatékonyabban és legkevesebb áldozat árán leverni egy ilyen erőszakos tüntetést.
“Arra kérjük az amerikai hatóságokat, hogy tartsák be az amerikai és a nemzetközi törvényeket is.” – volt olvasható az egyiptomi külügyminisztérium akkori közleményében. A Fehér Ház elutasította a vádakat és arra emlékeztette az egyiptomi vezetést, hogy azért ott sincs minden rendben az emberjogi helyzettel kapcsolatban, különösen azért, mert szinte futószalagon gyártják a halálos ítéleteket.
Szinte ugyanez a diplomáciai adok-kapok játszódik most le ismét Washington és Kairó között. Minden azzal kezdődött, hogy december 3-án halálra ítéltek 188 egykori Muszlim Testvériség tagot, akik részt vettek a kerdaszai rendőrőrs elleni támadásban tavaly augusztusban és megöltek 11 rendőrt. Ezután Marie Harf szóvivő élesen bírálta Kairót és megjegyezte, hogy az amerikaiak sokkal nagyobb szabadságjogokkal rendelkeznek, mint az egyiptomiak.
Erre válaszul Tahani al-Gebali, egykori alkotmánybírósági elnök azt nyilatkozta az al-Monitornak, hogy Kairó szívesen létrehozna egy emberjogi bizottságot, ami az Egyesült Államokban vizsgálna az emberjogi helyzetet. „A világon lévő emberjogi szervezeteknek joguk van megvizsgálni egy országban élő emberek helyzetét és elmarasztaló jelentést írni róla. Megvan a megfelelő bírósági és jogi hozzáértésünk, hogy megvizsgáljuk az amerikai hatóság durva túlkapásait és milyen módon verték szét a békés tüntetőket nemcsak Fergusonban, hanem az egész Egyesült Államokban.” – mondta al-Gebali, majd hozzátette azt, hogy Egyiptomban más volt a helyzet a tavaly, mert ott “a nép forradalma” zajlott.
„Az Egyesült Államok rendőrállam, ahol egy hatósági személy nem vállalja a felelősséget. Ráadásul a bíróság sem emelt vádat az illető ellen. Akkor most ők a demokrácia hazája és az emberi jogok mintapéldája? – tette fel a kérdést Musztafa Bakri politikai aktivista. Manal al-Tibi, az egyiptomi emberjogi bizottság elnöke szerint ez „egy demokratikus országban nem így bánnak a tüntetőkkel. Pláne azért, mert az afroamerikai férfi halála egy rasszista indíttatású gyilkosság volt és rámutat a a kisebbségek diszkriminációjára.”
A kép forrása: Europress/AFP