Eritrea az összeomlás szélén

A Nemzetközi Krízis Csoport (ICG) jelentése szerint Eritrea komoly stresszhelyzetnek van kitéve, miután gazdasága zuhanó repülésben ível lefelé az elmúlt években. 

Eritrea 1993-ban nyerte el függetlenségét, és azóta számos ENSZ szankcióival kell szembenéznie, miután többször is megvádolták az ország vezetését, hogy a szomáliai iszlamista lázadókat támogatja. Az ország a feltételezett vádak miatt felfüggesztette tagságát az Afrikai Unióban, és ezzel szinte teljesen elszigetelte magát. Függetlensége óta két alkalommal is háborúba bocsátkozott, amelyekből az egyik az Etiópiai határháború volt, ahol közel 80 000 ember halt meg. 

Mark Schneider (ICG) szerint, ha az ország dolgai továbbra is a jelenlegi irányban haladnak, akkor Eritreát az összeomlás veszélye fenyegeti, és a jelenlegi elnök legitimációja is kérdéses lesz.

„ A hadseregen belül is észlelhető egyfajta törés, mivel növekszik az elégedetlenek száma, és lakosság körében is egyre többen el vannak keseredve az ország kilátástalan helyzete miatt” – mondta Mark Schneider a BBC-nek.

A hatalmas menekülthullám is jelzi, hogy az országban súlyos problémák vannak, és a helyzetet a belviszályok tovább nehezítik. 

Az ICG jelentése arra hívja fel a figyelmet, hogy a kötelező katonai szolgálat, amely azt szándékozta elérni, hogy fejlessze és felépítse az országot, könnyen az egyik katalizátora lehet a jelenlegi rezsim végleges összeomlásának.

Eritrea a világ egyik legszegényebb agrárországa, és a függetlensége óta vívott két háború tovább rontott az ország gazdasági helyzetén. Az ország fő gazdasági tevékenysége a halászat és a nomád pásztorkodás, a tengerpart mentén pedig gyakori a gyöngyhalászat és a sólepárlás. Az ország talán legtekintélyesebb üzeme az asszebi kikötőben található olajfinomító, amelynek termékét Etiópia vásárolja fel.       

forrás: BBC, news24

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez