Különleges beszámoló: a szomáliai menekültek megpróbáltatásai

A szétdúlt Szomáliát naponta hagyják el a környező országokban békés megélhetést remélő emberek. Nagyrészt a szuahéli nyelven Mogadishu Ndogo, “Kis Mogadishu” nevű táborba kerülnek, Kenyába.

Az Eastliegh-ben elszállásolt menekültek nagy része, aki halálfélelemből menekült ide, arról panaszkodik, hogy a kenyai rendőrség részéről zaklatások érik. Muhyadin Ahmed Roble, afrikai újságíró tényfeltáró riportjában megvizsgálta az itteni menekültek szóbeszédből ismert sorsát.

“Reméltem, hogy Kenya lesz a hely, ahol megnyugodhatok, és véget érhet a rettegés, de minden reményem szertefoszlott. Még mindig bajban vagyok, és nem biztonságban” – mondta el Ayan Omar, egy, a Nairobibeli Eastliegh-ben élő 17 éves szomáliai menekült lány. (Képünk róla készült.)

Ayan, aki 2007-ben a családjával menekült el Szomáliából jelenleg is a már említett telepen él, ahol a rendőrök folyamatosan jelen vannak a boltokban, éttermekben, általában a nyilvános helyeken, itt pedig megkeserítik a diszkriminált szomáliaiak életét.

Július 26-án civilruhás rendőrök déli 12 órakor letartóztatták Ayant, és megbilincseltek két másik nőt. “Elengedtek négy fiatal férfit, mert fizettek, de az egyikük nem akart otthagyni minket, így őt addig verték, amíg elfutott” – mondta el Ayan az AfricanNews-nak.

 

“Haszontalan papírok”

A négy civil ruhás rendőr pénzt követelt tőlük a szabadságukért cserébe, de a száműzötteknek nem volt semmijük, kivéve a menekült státuszt bizonyító dokumentumaikat. A rendőrök ezeket “haszontalan papíroknak” nevezték.

Ayan elmondta, hogy a rendőrök azzal fenyegették, hogy visszaküldik Mogadishuba, hogyha nem áll elő “maslahával”, vagyis “megoldással”. “Egy sötét helyre vittek. Az egyik lány elkezdett sikoltozni, de befogták a száját egy fekete nikábbal. Két férfi elvitte őt és nem tudjuk mi történt vele, soha többé nem láttuk” – rebegte, miközben egész testében reszketett.

A női menekültek nehezen illeszkednek be második otthonukba, ahol kihasználva helyzetüket, rendszeresen visszaéléseket követnek el velük szemben.

“A maradék két civil ruhás rendőr ránk parancsolt, hogy maradjunk csendben. Hozzákezdtek, hogy meggyalázzanak. Szerencsére ekkor megláttuk egy autó lámpáit és kiabálni kezdtünk: “Segítség! Megerőszakolnak!” – mondta Ayan. Három férfi érkezett, és némi vita után 2000 Kenyai Shilling (kb. 5.500 Ft) váltságdíjat alkudtak ki a lányok elengedésének fejében.

“Közel egy hétig rémálmaim voltak, és igazán soha nem hevertem ki a rettegést. Néha, amikor meglátok egy rendőrt, majdnem elájulok” – tette hozzá Ayan meggyötört arccal. Az AfricaNews több olyan nővel is beszélt, akik átestek hasonló traumán.

A Human Rights Watch már többször megvádolta a kenyai rendőrséget nemi erőszakkal, testi sértéssel és önkényes elzárással.

 

Városi menekült

A 22 éves Asad Abdi Mohamed 2009-ben menekült el Mogadishuból, miután az Al-Shabaab iszlamista lázadó csoport tagjai felkérték, hogy csatlakozzon a kormány elleni háborújukhoz. Az Egyesült Nemzetek Menekültügyi Szervezete (UNHCR) ez év áprilisában vette őt menekültként nyilvántartásba.

Azóta a kenyai rendőrök háromszor vették őrizetbe és zsarolták ki a pénzét. Amint elmondta egyszer meghiúsították, hogy 2300 Kenyai Shillingért (kb. 6.400 Ft) szobát béreljen májusban. “Felmutattam a menekült státuszomat igazoló okmányaimat, de meg sem hallgattak” – mondta el Abdi az AfricaNewsnak. “Megütköztem és idegessé váltam, amikor arra utasítottak, hogy üljek be egy taxiba. Mikor a pangani rendőrőrs közelébe értünk , követelték, hogy adjam nekik, amim van. Megpróbáltam csak 300 Shillinget adni, de mindent akartak. Lopással vádoltak, mert elrejtettem előlük a pénzemet. Végül elvették mindenemet, a szobatársam 500 Shillingjével együtt” – mondta Abdi.

“A rendőrség megállít, és elveszi a pénzed, azt mondják rád, hogy az Al-Shabaab-hoz tartozol. Bemennek a házadba, megerőszakolnak, és azt mondják az Al-Shabaabhoz tartozol. A halálfélelemből a zaklatástól való félelembe menekültem” – teszi hozzá.

A New York-i székhelyű Human Rights Watch tisztában van azzal, hogy a rendőrség zaklatja a Nairobiban élő menekülteket. Az ügynökség több feljegyzéssel is rendelkezik a dahaabi menekülttáborban élő szomáliaiak zaklatásáról.

Ben Rawlence, a Human Rights Watch kutatója elmondta az AfricaNewsnak, hogy az HRW már felvetette a problémát a kenyai belügyminiszternek, George Saitotinak. “A rendőrség feladata, hogy minden egyént egyformán védjen, tisztelettel kezelje a menekülteket, és megbüntesse az olyan rendőröket, akiket bűnösnek találnak civilek bántalmazásában” – jelentette ki Rawlence.

Azonban a Charles Owino, a rendőrség szóvivője szerint a sértetteknek jelenteniük kell a rendőrök részéről őket ért zaklatásokat, de a szomáliai menekültek ezt nem teszik. A szóvivő hozzátette: “Az Eastliegh-ben élők nemigen jelentenek bármiféle zaklatást, mi pedig nem vagyunk angyalok, hogy tudjuk, min mennek át az emberek. Be kell jelenteniük a rendőrségen.”

Egy szomáliai üzletember véleménye az, hogy a legtöbb bántalmazott menekült olyan fiatal, aki nem is tudja, hogyan jelentse be az ügyét. “Soha nem láttak rendőrséget, vagy általában bármilyen állami hivatalt, mielőtt ide érkeztek. Félnek is elmenni oda. Azt gondolják, senki nem jelenthet fel egy egyenruhás rendőrt.”

forrás: Africanews

(Visited 2 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez