A gyémántvásárt a fővárosban, Hararéban rendezték meg a város nemzetközi repülőterén. Vásárlók a világ minden pontjából érkeztek, mint pl.: az Egyesült Államokból, Izraelből, Oroszországból és Libanonból, akiket a saját privát repülőjük már készenlétben várt, ha végeztek a vásárlással.
A gyémántvásárt Zimbabwe elnöke Morgan Tsvangirai nyitotta meg, aki elégedetten beszélt arról, hogy a kormánynak miként sikerült teljesítenie azokat a feltételeket, amiket a Kimberley Process Certification Scheme nevű szervezet szabott, meg, hogy a vásárt megtarthassák. Az egyik feltétel a gyémántok kibányászásának és eladásának átláthatóságának garantálása volt. Ez azt jelenti, hogy a bányászat során nem sérülhetnek az emberi jogok és csak is rendezett körülmények között folytatható a kitermelés. A gyémántok kereskedelmi forgalomba helyezését illetően is szigorú szabályokat kell betartani, amely minden egyes gyémánt dokumentációját jelenti, illetve a piacra kerülését is szigorú felügyelet mellett lehet csak értékesíteni.
Zimbabwe nem tartozik a nagy gyémántkitermelő országok közé, és csak 2006-tól bányásznak gyémántot az országban, Marangban. A nemzetközi szerveztek azért szabtak ki szankciókat az országra, mivel a feltételezések szerint több, mint 300 gyermek rabszolgaként dolgozott a bányákban napi 11 órát, amely minden nemzetközi előírás szerint tilos. A zimbabwei kormány a hír hallatára katonákat vezényelt a bányákhoz, hogy rendet teremtsenek és biztosítsák azokat a feltéteket, amelyek a legális bányászathoz szükségesek. Ennek ellenére a hadsereg nem állította le a kitermelést, hanem tovább folytatták az illegális bányászatot. A gyerekek helyett a helyi lakosságot kényszerítették munkára, és a Human Rights Watch afrikai igazgatójának beszámolója szerint többen is életüket vesztették a bányászat során.
Zimbabwe a térség egyik legfejeltebb országa volt. A hatalomátvétel után viszont a rossz gazdasági döntések hatására az ország teljesen tönkre ment. A problémát csak tetőzte a belpolitikai válság is, amely a Robert Mugabe és az ellenzéki Morgan Tsvangirai között robbant ki.